"Mocno pan bije, po jaśniepańsku". Folwarczny styl zarządzania nadal króluje w Polsce?

0 0
"Mocno pan bije, po jaśniepańsku". Folwarczny styl zarządzania nadal króluje w Polsce?

Szef firmy w Polsce to taki jaśniepan, który jak ma dobry humor to pochwali, a jak jest wściekły to zgani, nakrzyczy, a nawet wyrzuci z pracy - twierdzi Jacek Santorski, psycholog biznesu.

W obszernym wywiadzie udzielonym dla "Dziennika Gazety Prawnej" Santorski tłumaczy, że firmy w Polsce wciąż przypominają folwarki, a stojący na ich czele menedżerowie są agresywni, despotyczni i dominujący. W efekcie pracownicy nie zajmują się pracą tylko wychwytywaniem nastrojów pana i zastanawiają się co zrobić, żeby nie podpaść. To zabija ich kreatywność, inteligencję.

Czytaj też: Santorski: polskie firmy przypominają XVI-wieczne folwarki

- Niesamowite, jak to działa - nawet w nowoczesnych przedsiębiorstwach, nawet w międzynarodowych korporacjach mających swoje oddziały w Polsce - mówi dla "DGP" Santorski. - Zresztą ta infekcja dotyka nie tylko firmy, ale też nasze kliniki, uczelnie, redakcje, kluby sportowe czy szkoły. Wszędzie w szybkim czasie wytwarza się folwark (...) To jest jak jakaś zakaźna choroba, społeczny wirus ebola - dodaje.

Psycholog przytacza również na łamach dziennika przykład firmy z lat 90., której właściciel każdego ranka gromadził swój zespół i dyscyplinował: chłoszcząc słowem i bijąc rękawiczką po twarzach tych, którzy mu podpadli.

- We współczesnym slangu korporacyjnym to się nazywa dywanik u szefa i zjebka, po których następuje zaproszenie na piwo. Witold Gombrowicz w „Ferdydurke" opisuje Józia, który wciela się w rolę pana i bije po gębie swojego kolegę, odgrywającego rolę parobka. A ten się cieszy - mocno pan bije, po jaśniepańsku. Jest w tym jakaś masochistyczna przyjemność, że pan taki mocny, że jak trzepnie, to człowiek poczuje, gdzie jest jego miejsce - wyjaśnia Santorski.

Zresztą, jak wynika z badań prof. Hryniewicza, 60 proc. kadry dobrze się czuje w takim sposobie zarządzania i całkowicie go akceptuje. To rodzaj ucieczki przed wolnością - czytamy w dzienniku.

 

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (3)

 • marchew- święta racja!!!! lepiej bym tego nie ujęła. ja pracuję rozwijając sieć franczyzową i często słyszę od polskich byznesenów, że się nie sprzedadzą "obcym"- uważam, że to najlepsze co mogą zrobić by nie spierdo...ć swojego biznesu to uczuć się zarządzania od innych krajów- w Polsce nie istnieje taka dziedzina jak "zarządzanie" w Polsce istnieje "jeb...e"
 • Zgadzam się, wolność od zawsze tylko złudzeniem :/
 • ot cała prawda. Potwierdzam z doświadczeń w kilkunastu firmach, głownie polskich średniej wielkości. Kilku z nich już nie ma, a były powszechnie znane, mocne marki, itd. Lecz boss miał zawsze rację i oddawał się buraczanym zapędom, olewając potencjał swoich pracowników, promując klakierów i kapusiów, szukając poklasku i służalczej postawy parobka, ...bo to ja mam byznes firmę, i co mi tu będą gadać,

POLECAMY

 • ZMIEŃ WIDOK:

 • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
 • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
  Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
  Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
 • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.