Mniej firm ogłosiło upadłość

- Sądy gospodarcze w sierpniu br. ogłosiły upadłość 63 przedsiębiorstw; to o 21,3 proc. mniej niż w lipcu - podała KUKE. Najwięcej firm, które zakończyły działalność, zajmowało się wytwarzaniem i przetwarzaniem koksu i rafinacją ropy naftowej.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Mniej firm ogłosiło upadłość

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

15 wrz 2014 12:25


Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych (KUKE) powołując się na dane Monitora Sądowego i Gospodarczego poinformowała w komunikacie, że sierpniowy wynik to o 21,3 proc. mniej upadłości niż w lipcu 2014 r., w którym upadło 80 firm, oraz o 6,0 proc. mniej niż w sierpniu 2013 r.; wówczas było to 67 podmiotów. Dodano, że sierpniowy spadek liczby upadłości ma najprawdopodobniej charakter sezonowy, typowy dla miesięcy sierpień - wrzesień.

Z danych KUKE wynika, że w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy (lipiec 2013 r. - sierpień 2014 r.) na skutek niewypłacalności, działalność gospodarczą zakończyło 818 przedsiębiorstw. Suma upadłości po sierpniu okazała się o 0,5 proc. niższa od zanotowanej na koniec lipca (822). W sierpniu ub.r. roczna suma upadłości wynosiła 933. Wynik z tego miesiąca jest lepszy od zeszłorocznego o 12,3 proc.

Czytaj też: Euler Hermes: w Polsce upada coraz więcej firm usługowych

W sierpniu ogłoszono upadłość 49 przedsiębiorstw prowadzących działalność gospodarczą w formie spółek prawa handlowego. W porównaniu do wcześniejszego miesiąca było ich o 21 proc. mniej (62). W stosunku do sierpnia ub. r., w którym upadło 55 firm, wynik jest mniejszy o 10,9 proc.

Pierwsze miejsce w tym zestawieniu zajęła branża zajmująca się wytwarzaniem i przetwarzaniem koksu i rafinacją ropy naftowej. Natężenie upadłości w branży wzrosło z 2,44 proc. do 4,87 proc. Drugim segmentem o najwyższym natężeniu upadłości jest branża związana z kulturą, rozrywką i rekreacją. Natężenie upadłości w sierpniu wzrosło do 3,16 proc. z 2,71 proc. Sektor ten jest wrażliwy na wahania koniunktury, ponieważ wydatki na kulturę, rozrywkę jak i rekreację należą do tych, które redukuje się w pierwszej kolejności.

Branża budowlana opuściła pierwsze miejsce pod tym względem. W ciągu miesiąca natężenie upadłości w tym sektorze spadło z 2,98 proc. do 2,83 proc. i to najniższy poziom od lipca 2012 r. Eksperci Korporacji podkreślili, że czynnikiem, który będzie wspierał budownictwo, będą odradzające się inwestycje. Budowlanka pociągnie za sobą w górę wiele powiązanych ze sobą branż, takich jak produkcja materiałów budowlanych, branża produkująca wyroby z drewna i meble. "Warto jednak podkreślić, że dane Głównego Urzędu Statycznego pokazują, iż branża budowlana hamuje. Dynamika sprzedaży w budownictwie spadła z 17,4 proc. w marcu do 1,1 proc. w lipcu" - zaznaczono.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.