www.portalspozywczy.pl

Młodzi nie chcą przejmować firm rodzinnych. Nawet tych największych

0 0
Młodzi nie chcą przejmować firm rodzinnych. Nawet tych największych

W najbliższych latach w Polsce teoretycznie powinna rozpocząć się fala sukcesji w firmach rodzinnych. Kłopot w tym, że dzieci właścicieli firm niekoniecznie są zainteresowane przejmowaniem biznesu po swoich rodzicach.

- Myślę, że potrzebny jest projekt edukacyjny dla menedżerów nierodzinnych, którzy siłą rzeczy będą mieli bardzo dużo ofert pochodzących z firm rodzinnych. Menedżerowie, którzy się legitymują bogatym CV jeśli chodzi o pracę w korporacjach, nie radzą sobie bowiem kompletnie w firmach rodzinnych - tłumaczy Andrzej Blikle, członek rady nadzorczej spółki A.Blikle.

O tym, jak wielkim wyzwaniem dla firm rodzinnych jest przekazanie zarządzania w ręce kogoś spoza rodziny, mówi także Mateusz Kowalewski, prezes Hortimex Plus.

Czytaj też: W Polsce mamy ponad 1,5 mln firm rodzinnych. Zdominowały rynek

- Właściciela firmy rodzinnej spotkać mogą dwa nieszczęścia związane z sukcesją. Albo wychowa kogoś do tego stopnia, że ten ktoś będzie się starał wiernie odtwarzać jego ruchy, a przez to będzie niesamodzielny, a więc niezdolny do prowadzenia przedsiębiorstwa, albo trafi na menedżera-przedsiębiorcę, który będzie miał swoją wizję, często diametralnie różną od wizji właściciela - tłumaczy Kowalewski, zaznaczając przy tym, że tego typu sytuacje wcale nie są rzadkością.

Andrzej Blikle zwraca uwagę na system wartości obowiązujący w firmach rodzinnych. O ile w firmach nierodzinnych, szczególnie giełdowych, najważniejszymi wartościami są zysk i wzrost, o tyle w firmach rodzinnych jest nią trwanie. - Firmy rodzinnej nie zamyka się tylko dlatego, że nie idzie. Czasami firma upada i nie ma rady, ale jeżeli w firmie rodzinnej idzie źle, to się zaprasza jeszcze dwie ciotki i jednego wujka, wszyscy pracują bez urlopu po 14 godzin dziennie przez 7 dni w tygodniu, żeby tę firmę postawić na nogi, bo to jest dziedzictwo rodzinne - przekonuje Andrzej Blikle.

Jak zauważa Piotr Grauer, należy się spodziewać, że w ciągu paru lat firmy rodzinne w Polsce zaczną masowo być wystawiane na sprzedaż, skoro w ponad 90 proc. przypadków dzieci nie chcą przejmować biznesu od rodziców.

Czytaj też: Blikle: Młodzi nie chcą przejmować firm rodzinnych. Boją się stresu i wyzwań

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.