MIR: Pieniądze z EFS powinny trafiać na rynek pracy

MIR chce, by pieniądze z Europejskiego Funduszu Społecznego na lata 2014-2020 były sprawniej wydawane i trafiały bezpośrednio na przedsięwzięcia związane z rynkiem pracy. Resort przekonuje KE, by uwzględnić w tej kwestii specyfikę każdego polskiego regionu.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

MIR: Pieniądze z EFS powinny trafiać na rynek pracy

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

14 paź 2014 16:53


Polska negocjuje z Komisją Europejską programy operacyjne dotyczące wydatkowania unijnych pieniędzy w latach 2014-2020. Chodzi o sześć krajowych programów operacyjnych i 16 regionalnych. Wiceminister infrastruktury i rozwoju Adam Zdziebło wyrażał we wrześniu nadzieję, że do końca października uda się wynegocjować regionalne programy operacyjne.

Czytaj też: Unijne pieniądze na wsparcie zawodowe na Śląsku

"Urzędy marszałkowskie wykonują bardzo ciężką, solidną pracę. Teraz wszystko jest w rękach Komisji Europejskiej. To od niej zależy, kiedy zakończą się negocjacje" - powiedział PAP Zdziebło.

Jak mówił, problemem w rozmowach z KE nie jest konkretny program krajowy czy regionalny, tylko część polityki spójności związana z Europejskim Funduszem Społecznym.

Czytaj też: Jaka płaca dla urzędnika obsługującego unijne programy?

"Komisja Europejska proponuje w tym zakresie zmiany. Rozmawiamy o sposobie inwestowania pieniędzy. Po siedmioletnim naszym doświadczeniu z programem "Kapitał Ludzki" proponujemy, by pieniądze z Europejskiego Funduszu Społecznego były sprawniej wdrażane i inwestowane bezpośrednio w rynek pracy. Przy tym stanowisku musimy stać twardo z regionami, by Komisja Europejska uwzględniała specyfikę każdego polskiego regionu, a nie traktowała wszystkie jednakowo według przyjętego wzoru" - zaznaczył wiceminister.

Zdziebło pytany, czy październikowy termin zakończenia negocjacji z KE nie jest zagrożony, odparł: "Jeżeli to zależałoby od strony polskiej, to negocjacje mogłyby zakończyć się już dzisiaj".

Krajowe programy operacyjne to: "Infrastruktura i Środowisko" z budżetem 27,45 mld euro, "Inteligentny Rozwój" (ok. 8,6 mld euro), "Wiedza Edukacja Rozwój" (ok. 4,7 mld euro, łącznie z instrumentem Inicjatywa na rzecz zatrudnienia młodzieży), "Polska Cyfrowa" (ok. 2,2 mld euro), Polska Wschodnia (ok. 2,1 mld euro), Pomoc Techniczna (ok. 700,1 mln euro).

Budżet 16 regionalnych programów operacyjnych wynosi ponad 31 mld euro. Z ponad 80 mld euro, które Polska otrzyma z polityki spójności UE na lata 2014-2020, 13,3 mld euro trafi na Europejski Fundusz Społeczny.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.