Ministerstwo Rozwoju o start-upach: Branże ze szczególnym finansowaniem jeszcze w czerwcu

0 0
Ministerstwo Rozwoju o start-upach: Branże ze szczególnym finansowaniem jeszcze w czerwcu
Rząd chce zbliżyć duże spółki państwa do młodego biznesu. (fot. pixabay)

Konstytucji dla Biznesu Ministerstwa Rozwoju będzie miała także mocny start-upowy rys. Bardzo ważną rolę w kreowaniu i rozwijaniu współpracy między przemysłem a start-upami odgrywa bowiem państwo. To dlatego rząd pracuje nad rozwiązaniami, które mają tę współpracę ułatwić.

– W połowie czerwca pokażemy pięć pierwszych branż, w które będziemy chcieli inwestować i wokół których będziemy chcieli tworzyć środowisko start-upowe i przesyłać strumień publicznych pieniędzy – mówi Jadwiga Emilewicz, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju.

Jadwiga Emilewicz, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju. (fot. PTWP)
Jadwiga Emilewicz, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju. (fot. PTWP)

Rząd planuje uruchomić fundusze i zmienić legislację by ułatwić działanie start-upów w Polsce. Wśród rozwiązań, które w czerwcu mają zostać ogłoszone w Konstytucji dla Biznesu są m.in. opodatkowanie funduszy veinture, wsparcie z pieniędzy publicznych, które będą umiejscowione w Polskim Funduszu Rozwoju czy klin podatkowy dla firm inwestujących w innowacje.

Jacek Aleksandrowicz, prezes Akademickich Inkubatorów Przedsiębiorczości przekonuje, że inwestycje państwa w start-upy szybko się zwracają. – Przez kilka lat realizowaliśmy projekt „Droga do Polski przedsiębiorczej” w ramach którego mieliśmy do dyspozycji ponad 10 mln zł. Policzyliśmy, że start-upy działające w ramach inkubatorów co roku odprowadzają ponad 5 mln zł w podatkach i innego rodzaju składkach. Łatwo zatem policzyć, że po dwóch latach ta inwestycja państwa w inkubatory się zwraca – mówi Aleksandrowicz.

Jacek Aleksandrowicz, prezes Akademickich Inkubatorów Przedsiębiorczości. (fot. PTWP)
Jacek Aleksandrowicz, prezes Akademickich Inkubatorów Przedsiębiorczości. (fot. PTWP)

Teraz środki na start-upy mają popłynąć z Polskiego Funduszu Rozwoju, w skład którego ma wejść również Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości. – Łączny budżet wsparcia dla przedsiębiorców w ramach PARP to 3,6 mld euro, więc do 2020 r. te środki są imponujące – mówi Anna Klarecka, prezes PARP.

Podkreśla również, że jednym z celów realizowanych przez agencję w najbliższym czasie będzie integracja i koordynacja między wszystkimi agendami, które mają wejść w skład Polskiego Funduszu Rozwoju.

- Chcemy, aby przedsiębiorcy otrzymywali wsparcie na różnych etapach rozwoju – od pomysłu, przez badania, do wdrożenia produktu na rynek. Chcemy również wspierać start-upy w wejściu na zagraniczne rynki – dodaje Klarecka.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (2)

 • Pozyskujemy finansowanie dla start-upów, pomagamy w pozyskaniu dotacji:

  artmetic.pl
 • Przedsiębiorca ma dać naukowcom pomysł do badania,a oni zanim zaczna poleca do urzedu patentowego opatentowac.Takie sa niestety praktyki.Często nawet przedsiebiorca wsparcia nie otrzymuje.

POLECAMY

 • ZMIEŃ WIDOK:

 • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
 • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
  Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
  Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
 • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.