Millenialsi nastawieni na zmianę pracy w ciągu 4 lat. Jak zatrzymać ich w firmie?

• Millenialsi to nie tylko obecni studenci, ale również doświadczeni pracownicy po trzydziestce, przygotowujący się do objęcia pierwszego stanowiska menedżerskiego.
• Niestety, dwie trzecie millenialsów na świecie planuje zmienić pracę w ciągu najbliższych czterech lat. Jak zatrzymać ich w firmie?
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Millenialsi nastawieni na zmianę pracy w ciągu 4 lat. Jak zatrzymać ich w firmie?

PODZIEL SIĘ


Autor: JP

6 lip 2016 15:34


Starsi przedstawiciele pokolenia Y w niedalekiej przyszłości będą zajmować stanowiska zarządcze. A jest to paląca kwestia, ponieważ według raportu Deloitte cytowanego w najnowszym wydaniu Hays Journal aż dwie trzecie millenialsów na świecie planuje zmienić pracę w ciągu najbliższych czterech lat. Ten potencjalny drenaż mózgów może być niezwykle niebezpieczny dla firm, zwłaszcza że przedstawiciele pokolenia Y stają się największą grupą na rynku pracy. Jak zachęcić ich do dalszego rozwoju w organizacji?

Jasny cel

Przedstawiciele pokolenia Y w większym stopniu od poprzedników cenią cel pracy bardziej niż pieniądze. Identyfikacja pracowników z kulturą organizacyjną firmy skutkuje zwiększoną lojalnością wobec pracodawcy, szczególnie wśród kadry kierowniczej średniego szczebla.

− Komunikowany zewnętrznie nadrzędny cel organizacji musi być autentyczny i mieć odzwierciedlenie w rzeczywistych jej działaniach – twierdzi Michał Młynarczyk, dyrektor zarządzający w Hays Poland. – To szczególnie istotne, ponieważ pracownicy zrobią więcej dla firmy, w którą wierzą – dodaje. Duma z wykonywanej pracy jest nie tylko formą nagrody, ale też ważnym celem dla millenialsów.

Czytaj też: Czego w pracy oczekuje pokolenie Y?

Okazja do rozwoju

Większość millenialsów nie ma możliwości rozwijania umiejętności kierowniczych w miejscu pracy. – Mimo że pracownicy zawsze mogą zmienić pracę i pozbawić firmę swoich kompetencji, to jestem zdania, że warto ponieść ryzyko i inwestować w ich rozwój – uważa Michał Młynarczyk – Szczególnie, że taka postawa firmy zwiększa lojalność personelu.

Elastyczna praca

Elastyczne lub zdalne formy świadczenia pracy to dla przedstawicieli pokolenia Y jeden z najbardziej atrakcyjnych benefitów. Z drugiej strony, istnieją dowody na osiąganie lepszych wyników dzięki bezpośredniej współpracy w grupie i unikalnej atmosferze miejsca pracy.

– Warto pamiętać, że nie każda organizacja będzie się rozwijać dzięki pełnemu uelastycznieniu zasad pracy. Jednak zarządy firm powinny wypracować rozwiązania, które satysfakcjonowałyby zarówno potrzeby millenialsów jak i cele firmy – twierdzi Młynarczyk.

Dobre relacje z byłymi pracownikami

Mała rotacja pracowników zajmujących menedżerskie stanowiska powinna być jednym z głównych celów każdego przedsiębiorstwa, lecz niemożliwym jest całkowite wyeliminowanie problemu.

– Nawet jeśli nie obowiązuje już zależność przełożony-podwładny, to warto utrzymywać pozytywne relacje z byłymi pracownikami firmy. Dzięki temu mogą oni stać się ambasadorami organizacji na rynku pracy lub w przyszłości zdecydować się na powrót – tłumaczy Młynarczyk.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.