Mentoring to określona postawa życiowa

0 0
Mentoring to określona postawa życiowa

Mentorem może być osoba, która ma duże doświadczenie, jasno określone zasady moralne, a także jest konsekwentna w tym, co robi.

Interesującym przykładem firmy o strukturze mentorskiej jest produkująca kosmetyki spółka Mary Kay. Pracujące w niej konsultantki poza kosmetykami sprzedają wiedzę kosmetyczną. Firma zatrudnia na świecie 1,8 mln konsultantek, które nie są w żaden sposób zarządzane przez wydawanie poleceń. W tej firmie istnieje tylko jedna hierarchia - wiedzy. Jest w niej 11 poziomów hierarchii mentorskich.

Zdaniem Anny Somorowskiej, wiceprezes Polskiego Stowarzyszenia Mentoringu, hierarchia procesowa organizacji jest jednym z najlepszych sposobów zdobywania przez młodego człowieka doświadczenia. Uważa, że mentoring to przede wszystkim postawa życiowa. Mentorem biznesowym czy społecznym może być osoba, która ma duże doświadczenie, jasno określone zasady moralne, a także jest konsekwentna w tym, co robi.

Wiceprezes Polskiego Stowarzyszenia Mentoringu jest zdania, że mentor nie powinien kształtować młodego człowieka na swoje podobieństwo.

- Każdy ma prawo być sobą. Rolą mądrego mentora jest wspieranie mentorowanego, ma mu pozwolić rozwinąć skrzydła, sprawić by był odpowiedzialny za swoje czyny - podkreśla Anna Somorowska.

Paweł Sopkowski z Coaching Center zwraca uwagę, że wbrew temu, co myśli wielu menedżerów, rola mentora jest bardzo trudna, jej uczenie zajmuje bardzo dużo czasu.

Andrzej Blikle zwraca uwagę na rozróżnienie roli mentora i coacha. Jego zdaniem w praktyce biznesowej mentorem jest ktoś, kto uczy, mówiąc, jak to zrobić. Coach także uczy, ale zadając pytania i nie udzielając odpowiedzi. Stara się doprowadzić do tego, by uczący się sam znalazł odpowiedź.

- Przykładem niech będą warsztaty, które prowadzę z pracownikami robiącymi diagnozę w firmie. Zadaję im jedno pytanie: co ci najbardziej przeszkadza w pracy - mówi Andrzej Blikle.

Według Pawła Sopkowskiego w polskim biznesie nadszedł czas na mentoring, m.in. ze społecznego powodu. Dzisiejsze struktury społeczne są znacznie luźniejsze niż przed laty.

- Często w związku z tym nie mamy przy sobie dziadków, którzy mogliby udzielić nam wskazówek. To rodzi potrzebę mentoringu - mówi Paweł Sopkowski.

Zauważa, że stoimy przed poważnymi wyzwaniami demograficznymi, w obliczu których doświadczonych pracowników trzeba będzie powtórnie pozyskać dla rynku pracy. W efekcie coraz częściej będziemy mieli do czynienia ze zjawiskiem reverse mentoring, w którym nauka będzie postępowała nie po linii wieku, ale doświadczenia. Coraz częściej zdarzy się, że młody pracownik będzie mentorem dla starszego.

Sopkowski sądzi, że młoda generacja, w przeciwieństwie do starszych kolegów, potrafi korzystać z pomocy innych. Nie ma problemu z tym, by prosić. Ma za to problem ze znalezieniem ludzi według nich wiarygodnych.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (1)

  • Zasady moralne pani Anny S. to zniszczyć wszystkich którzy jej przeszkadzają i wchodzą w drogę. Ona nie ma pojęcia co to prawdziwe zasady moralne.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.