Mentoring to określona postawa życiowa

Mentorem może być osoba, która ma duże doświadczenie, jasno określone zasady moralne, a także jest konsekwentna w tym, co robi.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Mentoring to określona postawa życiowa

PODZIEL SIĘ


Autor: Bartosz Dyląg

10 paź 2013 6:03


Interesującym przykładem firmy o strukturze mentorskiej jest produkująca kosmetyki spółka Mary Kay. Pracujące w niej konsultantki poza kosmetykami sprzedają wiedzę kosmetyczną. Firma zatrudnia na świecie 1,8 mln konsultantek, które nie są w żaden sposób zarządzane przez wydawanie poleceń. W tej firmie istnieje tylko jedna hierarchia - wiedzy. Jest w niej 11 poziomów hierarchii mentorskich.

Zdaniem Anny Somorowskiej, wiceprezes Polskiego Stowarzyszenia Mentoringu, hierarchia procesowa organizacji jest jednym z najlepszych sposobów zdobywania przez młodego człowieka doświadczenia. Uważa, że mentoring to przede wszystkim postawa życiowa. Mentorem biznesowym czy społecznym może być osoba, która ma duże doświadczenie, jasno określone zasady moralne, a także jest konsekwentna w tym, co robi.

Wiceprezes Polskiego Stowarzyszenia Mentoringu jest zdania, że mentor nie powinien kształtować młodego człowieka na swoje podobieństwo.

- Każdy ma prawo być sobą. Rolą mądrego mentora jest wspieranie mentorowanego, ma mu pozwolić rozwinąć skrzydła, sprawić by był odpowiedzialny za swoje czyny - podkreśla Anna Somorowska.

Paweł Sopkowski z Coaching Center zwraca uwagę, że wbrew temu, co myśli wielu menedżerów, rola mentora jest bardzo trudna, jej uczenie zajmuje bardzo dużo czasu.

Andrzej Blikle zwraca uwagę na rozróżnienie roli mentora i coacha. Jego zdaniem w praktyce biznesowej mentorem jest ktoś, kto uczy, mówiąc, jak to zrobić. Coach także uczy, ale zadając pytania i nie udzielając odpowiedzi. Stara się doprowadzić do tego, by uczący się sam znalazł odpowiedź.

- Przykładem niech będą warsztaty, które prowadzę z pracownikami robiącymi diagnozę w firmie. Zadaję im jedno pytanie: co ci najbardziej przeszkadza w pracy - mówi Andrzej Blikle.

Według Pawła Sopkowskiego w polskim biznesie nadszedł czas na mentoring, m.in. ze społecznego powodu. Dzisiejsze struktury społeczne są znacznie luźniejsze niż przed laty.

- Często w związku z tym nie mamy przy sobie dziadków, którzy mogliby udzielić nam wskazówek. To rodzi potrzebę mentoringu - mówi Paweł Sopkowski.

Zauważa, że stoimy przed poważnymi wyzwaniami demograficznymi, w obliczu których doświadczonych pracowników trzeba będzie powtórnie pozyskać dla rynku pracy. W efekcie coraz częściej będziemy mieli do czynienia ze zjawiskiem reverse mentoring, w którym nauka będzie postępowała nie po linii wieku, ale doświadczenia. Coraz częściej zdarzy się, że młody pracownik będzie mentorem dla starszego.

Sopkowski sądzi, że młoda generacja, w przeciwieństwie do starszych kolegów, potrafi korzystać z pomocy innych. Nie ma problemu z tym, by prosić. Ma za to problem ze znalezieniem ludzi według nich wiarygodnych.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

zasady moralne 2013-11-19 21:19:10

Zasady moralne pani Anny S. to zniszczyć wszystkich którzy jej przeszkadzają i wchodzą w drogę. Ona nie ma pojęcia co to prawdziwe zasady moralne.