Menedżerskie pogotowie ratunkowe potrzebuje chemii

W zawodzie interim menadżera liczą się nie tylko kompetencje i konkretne umiejętności, które są wymagane do realizacji poszczególnych zadań, ale również coś, co można nazwać dopasowaniem, chemią z firmą, dla której pracuje.

REKLAMA


Puls HR Puls HR

Menedżerskie pogotowie ratunkowe potrzebuje chemii

PODZIEL SIĘ


Autor: Bartosz Dyląg

29 paź 2014 6:20


Mike Harris, prezes Patina Solutions, wspomina, że jeden z ciekawszych przypadków, z którym miał styczność, dotyczył firmy działającej w branży metalowej w Milwaukee. Właściciele – fundusz private equity – postanowili rozstać się z prezesem zarządu, który nie osiągał oczekiwanych wyników.

Zatrudnili interim menadżera, który miał zarządzać firmą do momentu, kiedy zostanie znaleziony menadżer mający zarządzać firmą.

Czytaj też: Rynek interim menedżerów w Polsce: jaki jest i co czeka specjalistów?

– Interim menadżer został w firmie przez dziewięć miesięcy, doprowadził do znaczącej poprawy wyników, zbudował na tyle duże zaufanie z właścicielem, że wszedł w skład komisji wybierającej nowego prezesa – opisuje Mike Harris.

Maurizio Quarta, partner zarządzający Temporary Management & Capital Advisors, zaznacza, że zwykle dla menadżerów, którzy decydują się na pracę jako interimowie, interesujące są trudne projekty.

Czytaj też: Hryniewiecka-Firlej: Nie buduję kultury firmy na lęku

– Ostatnio robiliśmy bardzo ciekawy projekt restrukturyzacji producenta elektroniki użytkowej. Interim menedżer dostał zlecenie na poziomie centrali na Europę i odpowiadał za jednoczesną, głęboką restrukturyzację oddziałów w siedmiu krajach, z różnymi systemami prawnymi, różnymi organizacjami – opisuje Maurizio Quarta.

Maurizio Quarta jest zdania, że małe i średnie przedsiębiorstwa, jak sama nazwa wskazuje, mają niewielką skalę działania, potrafią stanowić bardzo duże wyzwanie. Trudności w projektach interim menadżerskich w tego typu przedsiębiorstwach wynikają m.in. z tego, że nie są to firmy skonstruowane jak korporacje. Opierają się w dużej mierze na nieformalnych zależnościach, nie mają systemu zarządzania, bardzo często właścicielami są członkowie rodziny, co wpływa na sposób przeprowadzania zmian w takich podmiotach.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.