Menedżerowie od floty. Nie tylko samochody im w głowie

Nowoczesne aplikacje pozwalają menedżerom zarządzającym flotą samochodową nie tylko na zarządzanie czasem kierowcy, ale również na kontrolowanie stylu jazdy pracownika.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Menedżerowie od floty. Nie tylko samochody im w głowie

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

23 maj 2016 10:57


Co roku przedsiębiorstwa powiększają swoje floty pojazdów. Zarządzanie i optymalizacja pracy kilkudziesięciu samochodów i kierowców nie jest łatwym zadaniem. Technologia daje nam możliwość równoczesnego generowania danych określonych w czasie i monitorowania stanu własnych pojazdów. Należy jednak zastanowić się, co chcemy osiągnąć poprzez konkretne rozwiązania - czy zamierzamy uporządkować pewne procesy, czy też stworzyć nową jakość.

- W 2016 roku liczba użytkowników smartfonów ma wzrosnąć o 12,6 proc. i wynieść 2,16 mld. Wzrośnie również dostęp do informacji przesyłanych w czasie rzeczywistym. Tym bardziej, dzięki aplikacjom mobilnym z poziomu telefonu czy tabletu, menedżer może dokładniej monitorować własne pojazdy i reagować na zagrożenia. Pozwala to również zaoszczędzić firmom cenny czas i pieniądze – mówi Kamil Jakacki, dyrektor ds. sprzedaży w Cartrack Polska, firmie specjalizującej się w świadczeniu usług telemetrycznych na bazie technologii GSM/GPS.

Liderzy technologiczni wskazują, iż źródłem generującym wartość w nowych realiach rynku będzie sprawne tworzenie i zarządzanie rozwiązaniami inteligentnymi. Obecnie skuteczne systemy elektroniczne stają się gwarantem dostarczenia w czasie rzeczywistym wielu strategicznych informacji. Pozwalają na zdalne zarządzanie czasem pracy kierowcy oraz jego aktywnością. Udzielają niezbędnych dla prowadzącego pojazd instrukcji. Zarządzają trasą oraz raportowaniem parametrów drogi.

Przydatną funkcją w tego typu systemach jest również możliwość kontrolowania stylu jazdy kierowców. Osoby zajmujące się logistyką i zarządzaniem flotami pojazdów mogą przy ich pomocy ograniczać zbędne przebiegi i koszty związane z użytkowaniem samochodów.

W grze o detale

Mówiąc o nowych rozwiązaniach, firmy często koncentrują się na ich specyfice i możliwościach. Jednak dynamicznie zmieniające się otoczenie biznesowe wymaga, aby wdrożenie najnowszych technologii dla przedsiębiorstw zostało poprzedzone dogłębną analizą skutków, jakie może przynieść zastosowanie narzędzi w konkretnym modelu biznesowym.

- Jest to o tyle ważne, że w danej sytuacji konkretne decyzje mogą nieść za sobą konieczność dużych inwestycji lub radykalnych zmian w funkcjonowaniu przedsiębiorstwa. Dlatego warto wytyczyć najważniejsze z punktu widzenia zarządzania flotą obszary. Jednym z nadrzędnych jest bezpieczeństwo kierowców i przewożonych towarów. Należy pamiętać, że zaniedbanie tej kwestii dla przedsiębiorstw ma także wymiar ekonomiczny – dodaje Kamil Jakacki.

Według opracowań Banku Światowego, koszt wypadków drogowych na świecie wynosi od 1,5 do 2,5 proc. PKB. W przypadku Polski koszt ten jest szacowany pomiędzy 27 a 34 miliardami złotych, i przekracza 2 proc. PKB. Nierozsądny pracodawca nie dbając o bezpieczeństwo floty i pracowników może te koszty mnożyć.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.