Menedżer z zewnątrz ma niełatwy start. Zwłaszcza jeśli miał konkurenta wewnątrz

0 0
Menedżer z zewnątrz ma niełatwy start. Zwłaszcza jeśli miał konkurenta wewnątrz
Renata Tadeusiak twierdzi, że największym wyzwaniem nowego szefa jest ustalenie zasad, jakie chce, aby obowiązywały w zespole. (Fot. Mat. pras.)

Menedżer z zewnątrz ma trudne zadanie. Musi przekonać do siebie pracowników. Na co powinien zwrócić uwagę, by stworzyć zaangażowany i efektywny zespół?

Gdy pracownik awansuje na stanowisko menedżerskie, zazwyczaj zna swój zespół i odwrotnie – personel zna swojego szefa. Nie zawsze jednak awans wewnętrzny jest możliwy, czy też wskazany.

– Czasem jednak firma potrzebuje zatrudnić menedżera z nowymi kompetencjami, których nikt dotąd w firmie nie posiadał. Na pewno lepiej znamy osobę z wewnątrz organizacji, niż kogoś, kto uczestniczy w procesie rekrutacji zewnętrznej. Szef z wewnątrz szybciej się wdraża w nowe obowiązki, zna firmę, zna kulturę organizacji oraz zasady w niej panujące. Może jednak brakować mu świeżego spojrzenia czy gotowości do zmian, które niekiedy w firmach są potrzebne – komentuje Renata Tadeusiak, dyrektor programów rozwojowych w Lee Hecht Harrison DBM Polska.

Trudny orzech do zgryzienia

Menedżer z zewnątrz ma utrudnione zadanie. – Nierzadko osoba, która dołącza do zespołu spoza firmy i ma nim zarządzać, ma niełatwy start w organizacji. Początkowo może nie zyskać sympatii ani przychylności członków zespołu. Jest to częsta sytuacja, gdy w rekrutacji na dane stanowisko uczestniczyła osoba z danego działu, i przegrała z osobą z zewnątrz – wyjaśnia Jacek Olejarz, business unit manager FMCG w HRK.

Czytaj też: Coachingowy styl zarządzania. Każdy menedżer może stać się coachem dla swojego zespołu?

Jak twierdzi ekspert HRK, nowy menedżer powinien zidentyfikować, którzy pracownicy w zespole są głównymi oponentami. Pomocny może okazać się kontakt z działem HR w celu weryfikacji, czy w dziale jest ktoś, kto brał udział w wewnętrznej rekrutacji, czy może ktoś wyłącznie rozważał możliwość wzięcia udziału w procesie, ale nie poczynił żadnych działań, aby osiągnąć cel.

– Należy również zadbać o to, czy i jaki feedback dostała osoba, która przegrała z nami w procesie rekrutacyjnym. To istotne, żebyśmy zarówno my, jak i ona, mieli odpowiednią wiedzę i uzyskali odpowiedź dlaczego została podjęta taka, a nie inna decyzja – ocenia Olejarz.

Na potwierdzenie swoich słów, ekspert HRK przytacza przykład menedżera, który został zatrudniony w firmie z sektora FMCG. Miał bardzo trudny start. Został przyjęty z zewnątrz, a w zarządzanym przez niego dziale pracowała osoba, która również miała szanse awansować na to stanowisko – była bardzo dobra w tym, czym się zajmowała i cenna dla firmy. Nowy szef znalazł jednak sposób na rozwiązanie konfliktu.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.