Menedżer też człowiek, ale czy wypada mu przeklinać?

0 0
Menedżer też człowiek, ale czy wypada mu przeklinać?

„Przyjdą te oszołomy k... i zrobią tu, k..., kocioł taki”, „Nie przestanę kląć do momentu, aż k... nie weźmiecie odpowiedzialności za to, co robicie" – takie słowa również padają z ust menedżerów. Czy po godzinach szefowie mogą sobie na nie pozwalać?

Zdania prezesa Orlenu Jacka Krawca w rozmowie z rzecznikiem rządu Pawłem Grasiem ujawnione w tzw. aferze podsłuchowej oraz te zawarte w mejlu dyrektora poznańskiego Teatru Muzycznego Przemysława Kieliszewskiego do podwładnych kłócą się z teorią o dobrym menedżerze.

Jego wizerunek powinien być spójny zarówno w pracy, jak i w życiu prywatnym, a samodyscyplina i uczciwość to jedne z podstawowych cech skutecznych kierowników. Czy to oznacza, że Krawiec i Kieliszewski są złymi menedżerami?

– Zastanawiałem się nad tym, czy są ludzie, którzy nie używają przekleństw. I powiedzmy sobie szczerze – każdemu się to zdarza. Mnie także – przyznaje Kazimierz Sedlak, prezes firmy Sedlak & Sedlak. – Niemniej menedżerowi nie wypada używać wulgaryzmów, także po godzinach.

Bycie menedżerem to coś więcej niż stanowisko i zakres obowiązków. Samoświadomość i samokontrola powinny podpowiedzieć im, kiedy należy ugryźć się w język, także w sytuacjach prywatnych. Z drugiej jednak strony szef to też człowiek.

– Wiadomo, że bywają sytuacje bardzo stresujące, np. gdy ktoś narusza przepisy drogowe. Wielu kierowców otwiera szyby i nadużywa wulgaryzmów – komentuje Kazimierz Sedlak, choć sam wprost nie przyznaje, że i jemu się to zdarza.

Andrzej Popadiuk z zarządu Gdańskiej Fundacji Kształcenia Menedżerów uważa z kolei, że szef z ludzką twarzą, który w sytuacjach nieformalnych potrafi „wrzucić na luz", ma poczucie humoru i dystans do siebie, zwykle cieszy się większą akceptacją i życzliwością pracowników.

– Ale jeśli przekracza granicę? – pyta Popadiuk. – Żeby użyć obrazowego porównania, kucharz, który ukradkiem dłubie w uchu nie budzi zaufania obserwujących go gości. Menedżer, który prywatnie krytykuje swoją firmę lub wypowiada się, używając podwórkowego języka, ryzykuje utratę największego kapitału każdego szefa – wiarygodności w oczach swoich ludzi – komentuje.

Ostrym przeciwnikiem wulgaryzmów w ustach menedżerów jest prezes ArcelorMittal Poland. Twierdzi, że przekleństw stara się nie używać ani w języku angielskim, którym posługuje się na co dzień, ani w języku polskim, którego dopiero się uczy.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.