Management Equity - sposób na zatrzymanie najlepszych pracowników

0 0
Management Equity - sposób na zatrzymanie najlepszych pracowników
Słuszne ocenianie i nagradzanie pracowników zwiększa ich motywacje, a także przekłada się na ich relacje pracownicze oraz na przywiązanie do organizacji (fot.shutterstock)

Wielu przedsiębiorców nie potrafi utrzymać najlepszych managerów bądź kluczowych pracowników w swojej firmie. Jak to zmienić?

Problem z zatrzymaniem najlepszych mają szczególnie małe i średnie przedsiębiorstwa, skąd utalentowani pracownicy, widząc brak perspektyw i możliwości rozwoju przechodzą do ogólnoświatowych korporacji. Jednym ze sposobów utrzymania efektywnej kadry jest wprowadzenie zarządzania w modelu management equity, czyli teorii sprawiedliwości lub inaczej, sprawiedliwego udziału.

Nagradzanie pracowników zwiększa ich motywacje

Teoria ta została opracowana w 1963 roku przez Johna Stacy Adams’a, amerykańskiego psychologa, badającego zachowania w miejscu pracy. W swoim ogólnym znaczeniu, teoria ta uzależnia poziom motywacji do pracy poszczególnego pracownika od poziomu jego zadowolenia z tego, co otrzymuje w zamian za poniesiony wysiłek czy generalny wkład w funkcjonowanie przedsiębiorstwa.

Teoria sprawiedliwości zakłada, że słuszne ocenianie i nagradzanie pracowników zwiększa ich motywacje, a także przekłada się na ich relacje pracownicze oraz na przywiązanie do organizacji. Zastosowanie tego modelu zarządzania może być rozwiązaniem problemów z utrzymaniem kadry.

Podejście to mówi, że poczucie sprawiedliwości pracowników uzależnione jest od stosunku nakładów pracy do ich wyników. Inaczej mówiąc, sprawiedliwość w przedsiębiorstwie osiągana jest wtedy gdy nagrody uzyskiwane przez pracowników za podobne nakłady pracy są równe.

Nakład pracy to nic innego niż: czas poświęcony na pracę, wykształcenie, umiejętności, doświadczenie, wysiłek, lojalność, poświęcenie, determinacja, oddanie, staż pracy, zaufanie czy wsparcie od współpracowników.

Wynikiem zaś definiujemy pozytywne i negatywne konsekwencje naszej pracy. Wynik pracy to nie tylko policzalna pensja, ale także: bezpieczeństwo i stabilność zatrudnienia, reputacja, obowiązki, nakład pracy, poczucie spełnienia, pochwały od przełożonych czy inne służbowe wyróżnienia i obowiązki. Im stosunek nakładu pracy do wyniku pracy jest bliższy jedności, tym pracownik odczuwać będzie większą satysfakcję a wydajność jego pracy będzie wzrastać

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.