Majątek założyciela Ikei nie przejdzie w ręce spadkobierców

Gdy w sobotę w wieku 91 lat zmarł założyciel imperium Ikei Ingvar Kamprad, agencja Bloomberg szacowała, że z majątkiem na poziomie 58,7 mld dol. znajduje się na 8 miejscu najbogatszych ludzi świata. Jednak jego majątek nie przejdzie w ręce spadkobierców - informuje serwis forsal.pl, za agencją Bloomberg.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Majątek założyciela Ikei nie przejdzie w ręce spadkobierców

PODZIEL SIĘ


Autor: JS

2 lut 2018 20:14


Z powodu unikalnej struktury, która w zamyśle Kamprada miała zapewnić długoterminową niezależność i przetrwanie pomysłu związanego z firmą Ikea, jego majątek został rozproszony. Kamprad wielokrotnie sprzeciwiał się określaniu go jako jednego z najbogatszych ludzi na świecie, ponieważ struktura jego firmy przypomina sieć fundacji i firm.

W efekcie spadkobiercy Kamprada nie nabędą bezpośredniej kontroli nad firmą. Przejmą kontrolę nad nieco skromniejszą firmą Ikano Group, która działa w obszarze finansów, nieruchomości, przemysłu i sprzedaży, zaś jej całkowite aktywa w 2016 roku wyniosły ok. 10 mld dol. Tymczasem większość sklepów Ikea znajduje się w posiadaniu Fundacji Stichting Ingka, jednostki zarejestrowanej w Danii, której celem jest działalność charytatywna i wspieranie innowacji w obszarze designu. Skomplikowana struktura, którą Kamprad stworzył jeszcze w latach 80. XX wieku, sprawia, że szwedzka firma – Almhult – pozostanie poza kontrolą rodziny Kamprada.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

xyz 2018-02-24 01:41:05

Dlaczego śnieg jest biały? Ten arykul uratował mi życie...