Maja Zabawska, Deloitte: Orientacja seksualna nie ma wpływu na naszą pracę? To nie do końca prawda

- Jestem menedżerką, a nie menedżerem. Nie widzę powodu, żeby, posługując się językiem polskim, w pełni ich nie używać. Nie uważam żeńskich końcówek za śmieszne, czy odbierające powagę. To po prostu opis rzeczywistości - mówi Maja Zabawska, senior menedżerką w dziale doradztwa podatkowego Deloitte.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Maja Zabawska, Deloitte: Orientacja seksualna nie ma wpływu na naszą pracę? To nie do końca prawda

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

7 wrz 2015 10:35


Gdyby ktoś po maturze powiedział Ci, że kilkanaście lat spędzisz w międzynarodowej firmie doradczej i to na dodatek w dziale doradztwa podatkowego, to…?

Maja Zabawska, senior menedżerka w dziale doradztwa podatkowego Deloitte: - Pewnie powiedziałabym, że zwariował. Myślałam o historii sztuki, może o jakichś studiach kulturoznawczych. Miałam zainteresowania humanistyczne, choć ostatecznie wybrałam prawo na Uniwersytecie Warszawskim. Wydawało mi się wtedy, że te studia dają szerokie możliwości. Potem ukończyłam jeszcze podyplomowo gender studies w Instytucie Badań Literackich w Polskiej Akademii Nauk. Już na studiach zaczęłam interesować się problematyką feministyczną i LGBT. Później zaczęłam również angażować się w inicjatywy związane z ochroną praw kobiet oraz mniejszości.

Ale pracę magisterską napisałaś już z prawa podatkowego?

- Tak. Dzięki wykładowcy, który był wyjątkowo fajną osobą i potrafił nas zainspirować. Na studiach pracowałam trzy lata w kancelarii notarialnej, na czwartym roku trafiłam do Deloitte na praktyki i tak już zostałam na dwanaście lat.

Od początku pracowałaś w dziale doradztwa podatkowego?

- Tak. Przeszłam ścieżkę typową dla wszystkich praktykantów, choć testy rekrutacyjne były zapewne trochę inne. Ostatecznie trafiłam do działu global employer services, czyli po polsku działu rozwiązań dla pracodawców.

Gdzie podobno zajmujecie się wypełnianiem PIT-ów, czyli koszmaru wszystkich doradców podatkowych?

- Tak. Ale są to bardzo skomplikowane PIT-y. Najczęściej należą do obcokrajowców, którzy pracują w Polsce lub Polaków wyjeżdżających za granicę. Wspieramy pracodawców w tym zakresie, bo jest to dość pogmatwana materia, szczególnie gdy trzeba rozliczyć przychody z różnych krajów. Prowadzimy też szerokie podatkowe doradztwo dla pracodawców, a także indywidualne, np. doradztwo sukcesyjne.

Po pewnym czasie wyjechałaś jednak do Londynu. Poczułaś się znudzona tym co robisz?

- Po sześciu latach pracy znalazłam się na stanowisku menedżerki. W Deloitte istnieje coś takiego jak Leadership Development Program, w którym wzięłam udział po otrzymaniu awansu. Miałam tam kontakt z partnerką z Czech, która dopingowała nas do wyjazdów w ramach sieci Deloitte. Gdy po kolejnych dwóch latach pojawiła się możliwość pracy w Londynie, nie wahałam się.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

Aq 2015-09-07 17:09:14

Skoro nazwa stanowiska ma poprawnie odzwierciedlać rzeczywistość, to dlaczego ta pani jest senior menedżerką, a nie starszą menedżerką? Skoro z potrzeby sytuacji tworzymy nowe polskie słowa, to tym bardziej wykorzystujmy te, które już istnieją.