wnp.pl

Lublińska-Kasprzak: Polityka oparta na wiedzy się opłaca

0 0
Lublińska-Kasprzak: Polityka oparta na wiedzy się opłaca

- Polityka oparta na wiedzy się opłaca - przekonuje prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości Bożena Lublińska-Kasprzak.

- Tuż po nominacji zadeklarowała pani: "Chciałabym, aby praca naszej Agencji skupiała się bardziej na przedsiębiorcy i jego potrzebach niż na sztywnym podejściu do procedur". Dotrzymuje pani przyrzeczenia?

- Przez pięć lat staram się wcielać tę obietnicę w życie. Nie na podstawie wyobrażeń, lecz z wykorzystaniem własnych i cudzych badań czy doświadczeń identyfikujemy słabości sektora MŚP i przygotowujemy instrumenty, które mogą je niwelować. I coraz powszechniej pozbywamy się owego sztywnego podejścia do procedur. Tam, gdzie to tylko możliwe, bo przecież jesteśmy agencją wydającą pieniądze publiczne i z natury rzeczy musimy łączyć efektywność dotacji, otwartość na projekty przedsiębiorców z wydatkowaniem środków zgodnie z regułami. Tak, trzeba trzymać się w ryzach, ale - proszę mi wierzyć - wiele się zmieniło.

A jak sami siebie oceniacie?

- Permanentnie. I korygujemy własną pracę. Pomocne są nam w tym m.in. System Zarządzania Jakością - ISO 9001:2008, System Przeciwdziałania Zagrożeniom Korupcyjnym, System Zarządzania Ryzykiem, ewaluacja czy też zarządzanie projektami - od fazy przygotowania konkursu aż po rozliczanie projektów.

Czytaj też: Potrzebne nowe modele zarządzania na nowe czasy

- Fakt. PARP, jak chyba żadna instytucja centralna, gromadzi wiedzę - o sobie, rynkach i grupach społecznych i biznesowych, wśród których operuje. Idzie tu o cały system własnych prac badawczych, korzystania z cudzych analiz i danych, a także o stawianie diagnoz. To sporo kosztuje.

- Ale bez wątpienia polityka oparta na wiedzy się opłaca. Duży nacisk położyłam na kompetencje swoistego think tanku - centrum analitycznego PARP. Cieszy ośrodek badań nad przedsiębiorczością i zacna rada naukowa, recenzująca i wspierająca nas w pracach analityczno-badawczych.

- A owoce?

- Całe kosze... Wiele z naszych badań wykorzystaliśmy w praktyce, zwłaszcza we wspieraniu przedsiębiorczości i innowacyjności. Przykładem niech będzie największy tego typu projekt badawczy w Polsce, a może i w Europie (często powołuje się na niego Komisja Europejska): przyniósł mnóstwo informacji o rynku pracy. Z tych obserwacji korzysta wiele instytucji publicznych. Niedawno wiceminister pracy i polityki społecznej Małgorzata Marcińska przypomniała, że wiele elementów wspomnianego badania przydało się w przygotowaniu nowych przepisów ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. W programowaniu strategicznych dokumentów nasze "rozpoznanie rzeczywistości" wzięły też pod uwagę Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Ministerstwo Gospodarki.

Cały artykuł czytaj tutaj.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.