Liczba kobiet stojących na czele instytucji naukowych jest wciąż niewielka

0 0
Liczba kobiet stojących na czele instytucji naukowych jest wciąż niewielka

W Unii Europejskiej tylko 11 proc. najwyższych rangą funkcji akademickich piastują kobiety - wynika z międzynarodowego badania Boston Consulting Group.

"Wyniki pokazują, że pomimo niewielkich postępów poczynionych w ciągu ostatnich dziesięciu lat, kobiety są wciąż niedostatecznie reprezentowane w międzynarodowej społeczności naukowej. Dysproporcja między kobietami a mężczyznami zauważalna jest w kilku kluczowych momentach kariery naukowej i zawodowej" - czytamy w badaniu.

Według danych zebranych przez Boston Consulting Group, od końca lat 90. XX wieku liczba kobiet prowadzących badania naukowe zwiększyła się zaledwie o 12 proc. W skali świata mniej niż jeden naukowiec na trzech to kobieta. Od 1901 roku, czyli początku przyznawania Nagrody Nobla, w dziedzinach naukowych mniej niż 3 proc. z nich przyznano kobietom. Było to zaledwie 16 nagród, wśród których dwie otrzymała Maria Skłodowska-Curie.

W Unii Europejskiej tylko 11 proc. najwyższych rangą funkcji akademickich piastują kobiety. Liczba kobiet stojących na czele instytucji naukowych jest zależna od kraju. W Japonii kobiety stanowią zaledwie 6 proc. osób sprawujących wysokie funkcje akademickie, w Stanach Zjednoczonych jest to 27 proc., 29 proc. we Francji, a 34 proc. w Hiszpanii.

W Polsce wciąż niewiele kobiet znajduje się we władzach uczelni technicznych. Rektorem jest prof. Maria Nowicka-Skowron z Politechniki Częstochowskiej oraz prof. Monika Madej z Wyższej Szkoły Ekologii i Zarządzania w Warszawie. Z raportu "Kobiety na politechnikach 2014" Fundacji Edukacyjnej Perspektywy wynika, że wśród prorektorów uczelni technicznych kobiety stanowią ok. 8 proc. (8 kobiet na 98 mężczyzn). Funkcję dziekanów w uczelniach technicznych pełnią 24 kobiety, na 178 takich stanowisk. Kobietą jest też co czwarty prodziekan.

"Pomimo tego, że w liceum dziewczęta i chłopcy uzyskują podobne wyniki w przedmiotach ścisłych, w trakcie swojej edukacji dziewczęta jednak stopniowo odsuwają się od nauki. Młode dziewczęta - ale również rodzice, nauczyciele i społeczeństwo jako całość - wydają się pielęgnować uprzedzenia, które zniechęcają niektóre z nich do podjęcia studiów na kierunkach ścisłych" - informują autorzy badania Boston Consulting Group.

Biorąc pod uwagę całą ścieżkę kariery naukowej zaledwie 32 proc. osób z dyplomem licencjackim w dziedzinie nauk ścisłych to kobiety. Wynik ten spada do 30 proc. w przypadku osób z tytułem magistra oraz do 25 proc. z tytułem doktora.

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.