Lepsza ciepła, państwowa posadka od pracy w prywatnej firmie? Oto, jak jest naprawdę

Jak pracować to lepiej w urzędzie, spółce skarbu państwa czy w "korpo"? U Polaka czy obcokrajowca? Instytut Great Place to Work w Polsce postanowił to sprawdzić.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Lepsza ciepła, państwowa posadka od pracy w prywatnej firmie? Oto, jak jest naprawdę

PODZIEL SIĘ


Autor: jm

24 lut 2015 13:52


Średni wskaźnik pozytywnych odpowiedzi respondentów w kluczowym twierdzeniu „biorąc wszystko pod uwagę, uważam, że moja firma jest wspaniałym miejscem pracy” wyniósł 43 proc. i jest to odsetek, który utrzymuje się od 6 lat na podobnym poziomie.

To cały czas o wiele gorzej w porównaniu z czołówką firm nagradzanych w konkursach organizowanych przez Great Place to Work. Warto jednak zwrócić uwagę na to, w jakich firmach pracownicy uczestniczący w sondażu są najbardziej zadowoleni.

Okazuje się, że pracownicy firm prywatnych, a zwłaszcza firm z kapitałem zagranicznym są częściej gotowi określić swoją firmę jako wspaniałe miejsce pracy.

Tylko 47 proc. pracowników firm prywatnych odpowiedziało w sondażu, że pracuje w wyjątkowym i przyjaznym miejscu pracy, gdy tymczasem jeszcze mniej, bo jedynie 39 proc. zatrudnionych w administracji państwowej czy spółkach skarbu państwa zgadzało się z takim stwierdzeniem.

Okazało się również, że pracownicy firm z kapitałem zagranicznym są nieco bardziej zadowoleni ze środowiska pracy w porównaniu do zatrudnionych w firmach o kapitale krajowym czy mieszanym (odpowiednio 47 proc., 43 proc. i 43 proc. osób zadowolonych).

Jak wynika z przeprowadzonej analizy statystycznej, do czynników mających najsilniejszy związek z ogólną opinią pracownika o pracodawcy należą: (1) przekonanie, że firma jest zarządzana uczciwie, (2) poczucie, że w pracowniku dostrzega się nie tylko pracownika, ale także człowieka oraz (3) partnerskie traktowanie pracownika, bez względu na zajmowaną pozycję w hierarchii firmy.

We wszystkich tych trzech aspektach firmy prywatne wypadły najlepiej.

Ponad połowa osób zatrudnionych w firmach prywatnych uważa, że ich firmy prowadzone są w sposób uczciwy i etyczny, kierownictwo dostrzega w nich nie tylko pracowników, ale i po prostu ludzi i że niezależnie od stanowiska są traktowani jako pełnoprawni członkowie zespołu.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.