Lekarze - ta grupa zawodowa najgorzej oceniana jest w Polsce

New England Journal of Medicine (NEJM) opublikował wyniki badania poziomu zaufania, jakim opinia publiczna darzy lekarzy jako grupę zawodową. Polska znalazła się na ostatnim miejscu w tym światowym rankingu.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Lekarze - ta grupa zawodowa najgorzej oceniana jest w Polsce

PODZIEL SIĘ


Autor: RR/RynekZdrowia.pl

www.rynekzdrowia.pl

30 paź 2014 9:14


Badanie zostało przeprowadzone w latach 2011-2013 w ramach International Social Survey Programme (ISSP) realizowanego w 29 krajach przez instytuty naukowe i badawcze poszczególnych państw.

Dużym zaufaniem darzą lekarzy obywatele takich krajów, jak: Szwajcaria, Holandia, Dania, Wielka Brytania, Finlandia, Francja i Turcja (poziom zaufania od 83 do 75 proc.). Ranking zamykają: Chorwacja, Stany Zjednoczone, Chile, Bułgaria, Rosja i Polska z wynikami zaufania na poziomie 58-43 proc.

Czytaj też: Więcej pieniędzy albo nie będzie umów. Lekarze stawiają ultimatum

Zaufaniem darzy lekarzy mniej niż połowa respondentów z Bułgarii, Rosji i Polski, która jest krajem zamykającym ranking z zaufaniem do lekarzy na poziomie 43 proc.

Niewielki odsetek respondentów jest także zadowolony z wizyt lekarskich. W Polsce to zaledwie 23 proc., co daje nam 25 miejsce w grupie 29 badanych krajów. Dla porównania: w Szwajcarii, Danii czy Stanach Zjednoczonych z wizyt lekarskich zadowolonych jest nawet 64 proc. badanych.

Te obniżające się z roku na rok oceny już od dawna są przedmiotem komentarzy środowiska, które próbuje wskazać przyczyny takiego stanu.

- Zaufaniem darzy nas tylko 57 proc. społeczeństwa. To jest najgorszy wskaźnik od lat, jeszcze jakiś czas temu było to o 15-20 proc. więcej - mówił odnosząc się do jeszcze wcześniejszych badań sondażowych Roman Łabędź, członek Okręgowej Rady Lekarskiej w Koszalinie, w wywiadzie udzielonym "Głosowi Koszalińskiemu" w kwietniu br.

Przekonywał również, że "nie przełamaliśmy jeszcze mitu lekarza-łapówkarza, a to zjawisko już nie istnieje albo jest bardzo niewielkie". - Natomiast w ostatnich latach bardzo poprawił się poziom życia lekarzy, w związku z tym jesteśmy postrzegani jako enklawa dobrobytu w społeczeństwie - wskazywał na kolejny powód, który może wpływać na niechęć wobec lekarzy.

Czytaj też: Dwie minuty spóźnienia i płacisz 2,5 zł kary. Taki list otrzymali lekarze

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.