Lamplighter - nowe podejście do zdrowia i samopoczucia pracowników

Współczesny rynek pracy wymusza na pracodawcach bardziej kompleksowe podejście do zdrowia i samopoczucia pracowników niż klasyczne programy motywacyjne i świadczenia pozapłacowe.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Lamplighter - nowe podejście do zdrowia i samopoczucia pracowników

PODZIEL SIĘ


Autor: AT

23 cze 2015 13:40


Wychodząc naprzeciw tym oczekiwaniom, firma Unilever Polska realizuje w swoich lokalnych oddziałach kampanię Lamplighter, mającą przyczynić się do poprawy zdrowia i samopoczucia pracowników.

Poprawa stanu zdrowia i samopoczucia pracowników

Jednym z trzech głównych celów firmy Unilever zawartych w planie „Życie w sposób zrównoważony” jest poprawa stanu zdrowia i samopoczucia ludzi. Dotyczy to zarówno osób korzystających z produktów z portfolio Unilever, jak i pracowników koncernu na całym świecie. Program Lamplighter harmonizuje długofalowe cele Planu z potrzebami pracowników. Skupia się zarówno na poprawie fizycznych, jak i psychicznych aspektów zdrowia osób zatrudnionych w firmie Unilever.

- Dzięki takim działaniom, jak te prowadzone w ramach programu Lamplighter, dążymy do stworzenia pozytywnej kultury organizacyjnej, w której pracownicy myślą o zdrowiu, dobrym samopoczuciu i satysfakcji z pracy. Wiemy, że to przekłada się na rozwój naszego biznesu zarówno na poziomie jednostek (rozwój na polu osobistym i zawodowym), jak i całej firmy – mówi Tom Dewaele, członek zarządu ds. HR w Unilever Polska.

Program Lamplighter prowadzony jest kompleksowo, zarówno pod względem realizowanych działań, jak i obszarów, których dotyczy. Rozpoczęto go od fazy badań, w trakcie której ośmiuset ochotników ze wszystkich oddziałów firmy w kraju (pracownicy fabryk, handlowcy działający w terenie itd.), w tym trzystu z biura głównego w Warszawie, poddano badaniom krwi, testom wysiłkowym oraz ocenie ryzyka zdrowia.

Dodatkowo prawie 200 pracowników wypełniło kwestionariusz dotyczący ich aktywności fizycznej, nawyków żywieniowych oraz odporności psychicznej. Następnie na podstawie indywidualnych wyników przygotowano spersonalizowane plany rozwoju osobistego oraz zalecenia dotyczące badań profilaktycznych. Wzbogacenie tych danych o wyniki ankiet pozwoliło na analizę kondycji całej firmy oraz zaplanowanie konkretnych działań dla pracowników.

Integracji pracowników na nowym poziomie

W doborze części aktywności, odpowiednich do ich potrzeb, uczestniczył m.in. zespół specjalistów z Uniwersytetu SWPS, któremu przewodniczyła dr Paulina Sobiczewska, ekspertka w dziedzinie psychoedukacji.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.