Kto pokieruje Orlenem, PKP, PZU, GPW i PGNiG?

Wciąż trwają zmiany kadrowe w spółkach należących do skarbu państwa. Na miejsce odchodzących prezesów, już szykowani są następcy. W mediach ruszyła giełda nazwisk. Są już pierwsze pewne kandydatury.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Kto pokieruje Orlenem, PKP, PZU, GPW i PGNiG?

PODZIEL SIĘ


Autor: Justyna Sobolak

11 gru 2015 1:20


Wątpliwości nie ma co do nazwiska nowego prezesa Tauronu. Jak informuje spółka, 8 grudnia rada nadzorcza na posiedzeniu odwołała ze składu zarządu dotychczasowego prezesa Jerzego Kurellę i powołała na to stanowisko Remigiusza Nowakowskiego.

Nowakowski od końca listopada tego roku był członkiem rady nadzorczej Orlenu. Spędził tam zaledwie kilka dni. Jest absolwentem Wydziału Zarządzania i Informatyki Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu o specjalności zarządzanie przedsiębiorstwem oraz Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Wrocławskiego, o specjalności prawo handlowe. W latach 2002-2006 był prezesem oraz współwłaścicielem firmy konsultingowej, obsługującej m.in. procesy fuzji i przejęć przedsiębiorstw z sektora energetyki i utilities w Polsce. Kolejne dwa lata spędził w Tauronie jako dyrektor pionu rozwoju, a następnie przeszedł do koncernu energetycznego Fortum.

Energa z nowym prezesem

Znamy też nowego prezesa Energi. Miejsce odwołanego Andrzeja Tersy zajął Roman Pionkowski. Pionkowski z elektroenergetyką zawodową związany jest od blisko 25 lat. W ostatnim czasie był prezesem Energa Operator, największej spółki z grupy Energa, lidera segmentu dystrybucji energii elektrycznej. Od wielu lat związany jest z Grupą Energa – był członkiem zarządu Energa oraz prezesem zarządu Elektrownia Ostrołęka. Jest absolwentem Politechniki Gdańskiej. Ukończył Wydział Elektroniki oraz Zarządzania i Ekonomii. W 2001 roku uzyskał tytuł doktora nauk ekonomicznych.

Zmiany nastąpiły już także w Polskiej Grupie Zbrojeniowej. We wtorek, 8 grudnia, z funkcji prezesa odwołano Wojciecha Dąbrowskiego. Jego miejsce zajął Arkadiusz Siwko, wieloletni współpracownik obecnego szefa MON Antoniego Macierewicza. Siwko był m.in. szefem gabinetu Antoniego Macierewicza.

Znaki zapytania

Na razie nie wiadomo, co z Eneą. Jak informuje spółka, do czasowego wykonywania czynności prezesa, po odwołaniu Krzysztofa Zamasza, rada nadzorcza oddelegowała Wiesława Posika. Posik związany jest z energetyką od ponad 30 lat. W ostatnim czasie zarządzał prywatnymi przedsiębiorstwami z obszaru dystrybucji energii oraz odnawialnych źródeł energii.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.