Kto może zostać mentorem IT?

• Awansowanie doświadczonego pracownika IT na stanowisko mentora może polepszyć wydajność pracy.
• Do pełnienia tej funkcji typowani są programiści z dobrymi wynikami, muszą jednak posiadać też kompetencje miękkie, ponieważ ich zadanie opiera się na kontakcie z ludźmi.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Kto może zostać mentorem IT?

PODZIEL SIĘ


Autor: JP

20 wrz 2016 12:47


Firmy działające w branży IT coraz częściej zatrudniają osoby, które wskazują pracownikom kierunki rozwoju zawodowego, a także przekazują im zdobytą wiedzę i doświadczenie. Liderzy dzielą się swoimi umiejętnościami, a sami zyskują zupełnie nowe kwalifikacje.

Funkcję lidera technologicznego i mentora obejmuje zazwyczaj programista z kilkuletnim doświadczeniem. To kolejny krok na drodze jego rozwoju zawodowego, jednak praca mentora traktowana jest raczej jako alternatywna ścieżka rozwoju programisty, a nie awans zawodowy w obrębie tego samego stanowiska.

Często do pełnienia tej funkcji typowani są programiści, którzy mają najlepsze wyniki w pracy lub najdłuższy staż zawodowy. Jednak przy obsadzie tej posady należy kierować się nie tylko kwalifikacjami, ale także umiejętnościami interpersonalnymi.

– Praca mentora polega na stałym kontakcie z ludźmi. Z uwagi na to, lider musi posiadać tzw. kompetencje miękkie. Tylko dzięki nim będzie mógł skutecznie wesprzeć rozwój innych osób, a także dokładnie ocenić ich potencjał i wskazać drogę dalszej kariery zawodowej – komentuje Tomasz Gibas, prezes spółki Coders Center.

Funkcja mentora

Praca lidera technologicznego wymaga przeprowadzania szczegółowych analiz nowinek technologicznych, które pomagają zwiększyć efektywność działań i zaoszczędzić czas przeznaczony na ich wykonanie. Zadaniem mentorów jest także inspirowanie, aktywizowanie pracowników, a także wskazywanie najlepszych dróg rozwoju zawodowego.

Według Tomasza Gibasa można wyróżnić dwa typy tych specjalistów. Pierwsi z nich, mentorzy technologiczni, nadają tempo i dyktują najlepsze w konkretnym momencie rozwiązania technologiczne. Pomagają oni rozwijać się zatrudnionym programistom, a jednocześnie bardzo często sami pozostają liderami technologii. Z kolei mentor kompetencji miękkich pomaga pracownikom rozwinąć inteligencję emocjonalną, która także jest niezwykle ważna w pełnionym zawodzie.

– Większość informatyków to introwertycy, dlatego bez odpowiedniego coachingu, nie można wydobyć z nich cech konsultanta. Jest to istotna kwestia, ponieważ rynek IT rozwija się w kierunku kontaktu bezpośredniego, m.in. na linii programista – klient, gdzie kompetencje miękkie odgrywają kluczową rolę – dodaje Gibas.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.