Kto może zostać mentorem IT?

0 0
Kto może zostać mentorem IT?
Praca lidera technologicznego wymaga przeprowadzania szczegółowych analiz nowinek technologicznych. (Fot.: Digital Catapult, Paul Clarke, CC BY 3.0)

• Awansowanie doświadczonego pracownika IT na stanowisko mentora może polepszyć wydajność pracy.
• Do pełnienia tej funkcji typowani są programiści z dobrymi wynikami, muszą jednak posiadać też kompetencje miękkie, ponieważ ich zadanie opiera się na kontakcie z ludźmi.

Firmy działające w branży IT coraz częściej zatrudniają osoby, które wskazują pracownikom kierunki rozwoju zawodowego, a także przekazują im zdobytą wiedzę i doświadczenie. Liderzy dzielą się swoimi umiejętnościami, a sami zyskują zupełnie nowe kwalifikacje.

Funkcję lidera technologicznego i mentora obejmuje zazwyczaj programista z kilkuletnim doświadczeniem. To kolejny krok na drodze jego rozwoju zawodowego, jednak praca mentora traktowana jest raczej jako alternatywna ścieżka rozwoju programisty, a nie awans zawodowy w obrębie tego samego stanowiska.

Często do pełnienia tej funkcji typowani są programiści, którzy mają najlepsze wyniki w pracy lub najdłuższy staż zawodowy. Jednak przy obsadzie tej posady należy kierować się nie tylko kwalifikacjami, ale także umiejętnościami interpersonalnymi.

– Praca mentora polega na stałym kontakcie z ludźmi. Z uwagi na to, lider musi posiadać tzw. kompetencje miękkie. Tylko dzięki nim będzie mógł skutecznie wesprzeć rozwój innych osób, a także dokładnie ocenić ich potencjał i wskazać drogę dalszej kariery zawodowej – komentuje Tomasz Gibas, prezes spółki Coders Center.

Funkcja mentora

Praca lidera technologicznego wymaga przeprowadzania szczegółowych analiz nowinek technologicznych, które pomagają zwiększyć efektywność działań i zaoszczędzić czas przeznaczony na ich wykonanie. Zadaniem mentorów jest także inspirowanie, aktywizowanie pracowników, a także wskazywanie najlepszych dróg rozwoju zawodowego.

Według Tomasza Gibasa można wyróżnić dwa typy tych specjalistów. Pierwsi z nich, mentorzy technologiczni, nadają tempo i dyktują najlepsze w konkretnym momencie rozwiązania technologiczne. Pomagają oni rozwijać się zatrudnionym programistom, a jednocześnie bardzo często sami pozostają liderami technologii. Z kolei mentor kompetencji miękkich pomaga pracownikom rozwinąć inteligencję emocjonalną, która także jest niezwykle ważna w pełnionym zawodzie.

– Większość informatyków to introwertycy, dlatego bez odpowiedniego coachingu, nie można wydobyć z nich cech konsultanta. Jest to istotna kwestia, ponieważ rynek IT rozwija się w kierunku kontaktu bezpośredniego, m.in. na linii programista – klient, gdzie kompetencje miękkie odgrywają kluczową rolę – dodaje Gibas.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.