Krzysztofek: Przyszedł czas, by na nowo zdefiniować czym jest praca

- Stoimy w obliczu zmiany świadomości tego, czym jest praca - nie wytwarzamy już dóbr przy taśmie mechanicznej, ale cyfrowej, opartej na możliwościach nowych technologii - ocenia prof. Kazimierz Krzysztofek z SWPS.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Krzysztofek: Przyszedł czas, by na nowo zdefiniować czym jest praca

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

7 mar 2015 10:41


Podczas wykładu w ośrodku DELab Uniwersytetu Warszawskiego na temat nowych technologii i przyszłości pracy prof. Krzysztofek wyjaśnił, że mamy obecnie do czynienia z radykalnymi przekształceniami rynku pracy, ale także samego rozumienia tego, czym jest praca.

- Grupy ekspertów koncentrują się na różnych scenariuszach rozwoju tego trendu - mechanizacji kolejnych zawodów, wypłukiwaniu klasy średniej czy nowych formach pracy opartej na internecie - przyszedł czas na nowo zdefiniować to, jak rozumiemy pracę w obliczu globalizacji, starzenia się społeczeństw, ale przede wszystkim - nowych technologii - ocenia badacz.

Czytaj też: Praca: Może stać się luksusem i przedmiotem pożądania

Eksperymenty firmy Amazon z częściowo zautomatyzowanymi magazynami, autonomiczne pojazdy Google, powiększająca się sieć inteligentnych urządzeń - Internet Rzeczy czy skomplikowane systemy analityczne rozumiejące i komunikujące się przy pomocy języka naturalnego (np. IBM Watson) są tylko przykładami technologii i zjawisk, które już dziś zmieniają rynek pracy.

W wyniku innowacji technologicznych pojawiły się także nowe grupy i warstwy pracowników. Mówi się o prosumentach - konsumentach i jednoczesnych wytwórcach cyfrowych treści, które coraz częściej posiadają realną wartość. Chociażby nasza aktywność na blogach, portalach społecznościowych czy na You Tube może być rozumiana jako nowa forma pracy, która charakteryzuje się określoną wartością.

Inną grupą stanowią kognitariusze - wąska grupa innowatorów - projektantów, inżynierów, założycieli start-upów, którzy odpowiadają za rozwój oraz implementację oprogramowania, urządzeń i usług, na których opiera się współczesna cyfrowa gospodarka.

W erze Web 2.0 i cyfrowej wymiany informacji coraz częściej sztywna granica między pracodawcą, pracownikiem a kapitałem zaczyna się rozmywać. Ewolucji ulega także klasyczny podział na pracę, rozrywkę i wypoczynek. Sama konsumpcja przybierająca różne formy jest także kołem zamachowym współczesnej, cyfrowej gospodarki.

- W nadchodzących dekadach kluczowy stanie się nie tyle podział na pracę fizyczną i umysłową, ale na taką, która wymaga niskich lub wysokich umiejętności - zauważa badacz.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.