Kredyty dla firm: BGK oferuje gwarancje de minimis

Dzięki gwarancjom de minimis, jakie Bank Gospodarstwa Krajowego udzielił firmom z sektora MŚP, trafiło do nich o 12 mld zł kredytów więcej, niż byłyby w stanie pozyskać samodzielnie. Przełożyło się to na ponad 50 tys. miejsc pracy – tych nowych i tych niezlikwidowanych w czasie kryzysu.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Kredyty dla firm: BGK oferuje gwarancje de minimis

PODZIEL SIĘ


Autor: Newseria.pl

26 lis 2015 8:28


– Około 10 mld zł rocznie – to część kredytów, których małe firmy z różnych względów nie otrzymują, choć o nie wnioskują. Zachęty w postaci ułatwień w dostępie do kapitału sprawiają, że apetyt na pieniądze i na rozwój rośnie. Im więcej będziemy oferować firmom, tym więcej one będą mogły inwestować – mówi prof. Bogusław Plawgo z Uniwersytetu w Białymstoku.

Mali i średni nie chcą zaciągać kredytów

Dziś firmy z sektora MŚP rozwijają się przede wszystkim w oparciu o własne środki, mimo iż na rynku dostępna jest szeroka oferta kredytowa, leasingowa. - Przed staraniem się o kredyt powstrzymuje ich obawa, że go nie dostaną. W badaniach jako powód często wskazują: „prawdopodobnie nie otrzymam kredytu” i „nie mam potrzeb rozwojowych”. Dobrym rozwiązaniem jest wsparcie możliwości kredytowych przedsiębiorców - mówi Plawgo.

BGK przybywa z pomocą

Takim wsparciem są dla firm gwarancje de minimis. W ciągu 2,5 roku działania tego programu Bank Gospodarstwa Krajowego udzielił 97 tysiącom firm gwarancji na ponad 24 mld zł. Dzięki temu uzyskały one kredyty w wysokości blisko 43 mld zł.

– To są widoczne efekty naszego programu, ale warto wspomnieć również o tych mniej widocznych. Blisko 12 mld zł kredytu nie zostałoby przyznane przez banki, gdyby nie nasze gwarancje, czyli nie zasiliłby polskiej gospodarki. To się przekłada na ponad 50 tys. dodatkowych miejsc pracy albo uratowanych, bo w czasach kryzysu miejsca pracy często trzeba było likwidować – mówi Tomasz Kaczor, główny ekonomista BGK.

Jak podkreśla, istotną zaletą programu jest jego uniwersalność – fakt, że nie ogranicza się do jednego rodzaju kredytu, powoduje, że z gwarancji mogą korzystać różne firmy, na różnych etapach rozwoju, potrzebujące zarówno kredytu inwestycyjnego, jak i obrotowego.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.