KRD: Przedsiębiorcy chcą przekazać biznes dzieciom. Sami woleliby etat

76 proc. właścicieli firm w Polsce chce przekazać biznes swoim potomkom, ponad połowa z nich planuje w ten sposób zapewnić dzieciom łatwiejszy start, a 46 proc. nie chce stracić rodzinnego interesu - wynika z badania, o którym informuje w komunikacie Krajowy Rejestr Długów.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

KRD: Przedsiębiorcy chcą przekazać biznes dzieciom. Sami woleliby etat

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

14 paź 2016 9:22


KRD dodaje, że jeszcze rok temu trzech na pięciu przedsiębiorców deklarowało, że mając perspektywę porównywalnych zarobków u kogoś, wolałoby pracować na etacie, niż prowadzić własną firmę.

- Wśród ankietowanych, którzy wzięli udział w badaniu "Przedsiębiorca a sukcesja", przeprowadzonym przez Keralla Research na zlecenie Rzetelnej Firmy, zdecydowana większość rozpatruje pozostawienie własności i władzy w rodzinie - głosi komunikat KRD.

Czytaj też: Co zrobić, by firma nie umarła wraz ze swoim właścicielem, gdy nie ma spadkobiercy?

Badanie wykazało, że swoje dzieci w roli następców widzi 76 proc. przedsiębiorców z sektora MSP (małych i średnich przedsiębiorstw).

- Główny powód to łatwiejszy start w przyszłość, bo potomek ma już gotowy biznes - uważa tak ponad połowa ankietowanych. 46 proc. mówi wprost - byłoby szkoda rodzinnego interesu, gdyby dzieci nie zdecydowały się na jego przejęcie. Trzecim najczęściej wymienianym argumentem jest przekonanie, że własna firma da potomstwu niezależność - głosi komunikat KRD. Na taki argument, jak wynika z komunikatu, wskazało dwóch na pięciu właścicieli biznesów.

Czytaj też: Zachowanie rodzinnego charakteru firmy to największe wyzwanie

KRD dodaje, że swoje dzieci w roli sukcesora zdecydowanie częściej widzą przedsiębiorcy, którzy prowadzą biznes w pojedynkę, w odróżnieniu od właścicieli firm, zatrudniających od 50 do 249 osób.

KRD zwraca też uwagę, że jeszcze kilkanaście miesięcy temu w innym badaniu Rzetelnej Firmy na pytanie, czy biorąc pod uwagę dotychczasowe doświadczenia w prowadzeniu działalności gospodarczej zdecydowaliby się drugi raz na rozkręcenie własnego biznesu, aż 27 proc. przedsiębiorców odpowiedziało "zdecydowanie nie".

Ponadto, jak wynika z tego badania, aż trzech na pięciu biznesmenów, mając do wyboru tę samą pensję we własnej firmie i u kogoś na etacie, wybrałoby etat - informuje KRD.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.