Koniec wakacji: Jak wrócić do pracy po urlopie i uniknąć zespołu napięcia powakacyjnego?

• Powrót do pracy po urlopie to wyzwanie i często nie należy do najprzyjemniejszych.
• 40 proc. pracowników jest bardziej zestresowanych po urlopie niż przed nim.
• Nagła zmiana trybu życia i ponowne wdrożenie się w działania zawodowe po urlopie, znacząco wpływają na nasz komfort psychiczny.
• Pomóc może odpowiednio długi urlop oraz mądry powrót do pracy.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Koniec wakacji: Jak wrócić do pracy po urlopie i uniknąć zespołu napięcia powakacyjnego?

PODZIEL SIĘ


Autor: AT

7 wrz 2016 10:40


Koniec urlopu. Pamiątkowe zdjęcia, piękna opalenizna, wiele wspomnień… i stres. Powrót do pracy to wyzwanie i często nie należy do najprzyjemniejszych. Zjawisko dorobiło się nawet własnego określenia. „Back to work blues”, czyli zespół napięcia powakacyjnego. Sprawa jest poważna. Z badań wynika, że aż 40 proc. pracowników jest bardziej zestresowana po urlopie niż przed nim. Czy to oznacza, że wypoczynek przynosi nam więcej szkód niż pożytku?

Z głową w biurach

Mówi się, że wszystko zaczyna się w głowie. Dotyczy to również odpoczynku i relaksowania się. Okazuje się, że mało kto potrafi w pełni wykorzystać urlop. Badania przeprowadzone przez Institute of Leadership and Management pokazują, że co trzeci pracownik podczas dni wolnych od pracy sprawdza służbowe maile, a aż 80 proc. z nich odpowiada na nie.

Blisko połowa badanych odbiera telefony służbowe, a co dziesiąty pojawia się w biurze. Nic dziwnego, że już 40 proc. osób czuje się bardziej zmęczona po okresie wypoczynku od pracy.

- Funkcjonowanie w takim trybie jest dużo bardziej stresujące niż praca na pełen etat. Nieustanny kontakt z firmą w czasie urlopu może wyzwolić w nas wyrzuty sumienia oraz wykreować obraz ogromnego natłoku zadań czekających na nas tuż po powrocie. Nic dziwnego, że coraz więcej pracowników odczuwa stres związany z okresem wypoczynku. Analizy pokazują, że nie potrafimy dobrze zorganizować samych wakacji - mówi Marta Rolnik-Warmbier, psycholog oraz trener rozwoju osobistego z kliniki Columna Medica.

Czytaj też: Rozleniwienie w pracy po urlopie? Jest sposób by zwiększyć wydajność pracowników

- Badanie ponad 400 turystów z całego świata przedstawiło silną korelację pomiędzy stresem związanym z wyjazdem, a poczuciem szczęścia. Zarówno okres urlopowy, jak i powrót do pracy wymaga od nas odpowiedniego nastawienia. Okazuje się, że aż w 94 proc. wyższy poziom zadowolenia na wakacjach osiągamy poprzez skuteczne planowanie. W miarę możliwości należy zamknąć wszystkie realizowane przez nas projekty w pracy, a po powrocie zacząć od opracowania skutecznego harmonogramu działania - dodaje Marta Rolnik-Warmbier.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.