Koniec wakacji: Jak wrócić do pracy po urlopie i uniknąć zespołu napięcia powakacyjnego?

Powrót do pracy po urlopie to wyzwanie i często nie należy do najprzyjemniejszych. Z badań wynika, że aż 40 proc. pracowników jest bardziej zestresowana po urlopie niż przed nim. Jak zatem zaplanować powrót do pracowniczej rzeczywistości?
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Koniec wakacji: Jak wrócić do pracy po urlopie i uniknąć zespołu napięcia powakacyjnego?

PODZIEL SIĘ


Autor: AT

18 sie 2017 7:44


• Powrót do pracy po urlopie to wyzwanie i często nie należy do najprzyjemniejszych.

• 40 proc. pracowników jest bardziej zestresowanych po urlopie niż przed nim.

• Nagła zmiana trybu życia i ponowne wdrożenie się w działania zawodowe po urlopie, znacząco wpływają na nasz komfort psychiczny.

• Pomóc może odpowiednio długi urlop oraz mądry powrót do pracy.

Koniec urlopu. Pamiątkowe zdjęcia, piękna opalenizna, wiele wspomnień… i stres. Powrót do pracy to wyzwanie i często nie należy do najprzyjemniejszych. Zjawisko dorobiło się nawet własnego określenia. „Back to work blues”, czyli zespół napięcia powakacyjnego. Sprawa jest poważna. Z badań wynika, że aż 40 proc. pracowników jest bardziej zestresowana po urlopie niż przed nim. Czy to oznacza, że wypoczynek przynosi nam więcej szkód niż pożytku?

Z głową w biurach

Mówi się, że wszystko zaczyna się w głowie. Dotyczy to również odpoczynku i relaksowania się. Okazuje się, że mało kto potrafi w pełni wykorzystać urlop. Badania przeprowadzone przez Institute of Leadership and Management pokazują, że co trzeci pracownik podczas dni wolnych od pracy sprawdza służbowe maile, a aż 80 proc. z nich odpowiada na nie.

Blisko połowa badanych odbiera telefony służbowe, a co dziesiąty pojawia się w biurze. Nic dziwnego, że już 40 proc. osób czuje się bardziej zmęczona po okresie wypoczynku od pracy.

- Funkcjonowanie w takim trybie jest dużo bardziej stresujące niż praca na pełen etat. Nieustanny kontakt z firmą w czasie urlopu może wyzwolić w nas wyrzuty sumienia oraz wykreować obraz ogromnego natłoku zadań czekających na nas tuż po powrocie. Nic dziwnego, że coraz więcej pracowników odczuwa stres związany z okresem wypoczynku. Analizy pokazują, że nie potrafimy dobrze zorganizować samych wakacji - mówi Marta Rolnik-Warmbier, psycholog oraz trener rozwoju osobistego z kliniki Columna Medica.

Czytaj też: Rozleniwienie w pracy po urlopie? Jest sposób by zwiększyć wydajność pracowników

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

6 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

małgo 2017-10-15 14:11:37

ogólnie w impelu to nie ma takich problemów, pracują tam raczej spoko ludzie więc i powrót do pacy nie straszny ;)

mela 2017-09-29 09:12:47

zgadzam się z wami dziewczyny w obu kwestiach - swoją pracę trzeba przede wszystkim lubić, a po drugie oba artykuły są interesujące i z przyjemnością je przeczytałam

franek 2017-09-23 13:29:49

no najważniejsze żeby lubić swoją pracę, wtedy nie ma takich problemów, ale oba artykuły przeczytałam z przyjemnością