Konflikt międzypokoleniowy istnieje, bo menedżerowie źle zarządzają różnorodnością?

0 0
Konflikt międzypokoleniowy istnieje, bo menedżerowie źle zarządzają różnorodnością?

Pokolenie Y stawia na innowacyjność, odrzuca tradycyjny model pracy w imię zawodowej niezależności i ma wysokie wymagania wobec pracodawcy. Przez starszych współpracowników jest postrzegane jako aroganckie, roszczeniowe i zbyt pewne siebie. Czy jednak konflikt międzypokoleniowy to wynik wyłącznie postawy młodych?

Jak wynika z raportu „Dwa światy. Kompetencje przyszłości 2014", opracowanego przez Stowarzyszenie ABK i Instytut Liderów Zmian, 81 proc. młodych jako największą barierę w rozwoju zawodowym wskazało złe relacje z przełożonym. Czy wina leży po stronie pokolenia Y, które w otwarty sposób mówi o swoich wymaganiach? A może przyczyną konfliktów są menedżerowie, którzy nie potrafią zarządzać różnorodnością i są zamknięci na zmiany?

Przełożeni często mają problem z zarządzaniem młodszym pokoleniem. Potwierdza to Monika Iwaniec, ekspert rynku i prawa pracy Praca.pl, międzynarodowy trener zarządzania, komentując wyniki badań. - Menedżerowie często bywają nieprzygotowani do zarządzania młodymi pracownikami, nie wiedzą, czego oczekiwać od nowej generacji - mówi.

Karolina Orgońska, kierownik ds. rozwoju i szkoleń w firmie Danone, do największych błędów menedżerów w kwestii zarządzania wiekiem zalicza niedocenianie faktu istnienia różnic międzypokoleniowych oraz brak różnicowania swojego podejścia w zarządzaniu osobami w różnym wieku, nie tylko młodymi.

- Zarządzanie generacjami nie jest łatwe, wymaga bardzo dużej dojrzałości od przełożonego, rozumienia różnego systemu wartości, którymi mogą kierować się pracownicy, umiejętności słuchania i dostosowywania formy komunikacji do odbiorcy - wyjaśnia Orgońska.

Z kolei Joanna Kotzian, ekspert ds. zarządzania wiekiem w HRK, uważa że podstawowym błędem kadry kierowniczej jest uleganie stereotypom.

- Wielu menedżerów wychodzi z założenia, że młodzi pracownicy niewiele umieją, że zanim zdobędą doświadczenie, powinni tylko słuchać i się uczyć. Takie podejście tłamsi kreatywność i stwarza bariery. Ogranicza też możliwości efektywnego wykorzystania przez firmę potencjału pracowników zarówno tych dojrzałych, jak i młodych talentów - ocenia ekspert.

Konflikt międzypokoleniowy zaostrza także brak otwartości, który dotyczy obu stron. Zdaniem Kotzian kierownicy zapominają, że różnice pokoleniowe wpisane są w naturę człowieka, że sami byli kiedyś młodzi, a ich pomysły nie zawsze były trafem w dziesiątkę.

Z drugiej strony mamy młodych, którzy również mają problem ze zrozumieniem kolegów z pracy. - Młode pokolenie, które choć szeroko deklaruje tolerancję, to w praktyce często oczekuje, że świat będzie się dostosowywał do nich - twierdzi Orgońska.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.