Komu praca sprawia radość, a dla kogo jest udręką?

0 0
Komu praca sprawia radość, a dla kogo jest udręką?

- Dla kobiet najważniejsza w pracy jest świetna atmosfera, a dla mężczyzn wynagrodzenie - wynika z badania firmy Grafton Recruitment Polska. Najbardziej zadowoleni ze swojej pracy są pracownicy sektora IT& Telekomunikacja, a najmniej marketingowcy.

Z badania "I Love my Job" wynika, że 76 proc. ankietowanych jest zadowolonych ze swojej pracy. Przeciwnego zdania jest 24 proc. Najbardziej zadowolone są kobiety - zadeklarowało to 83 proc. badanych; przede wszystkim wynika to z dobrej atmosfery. Dla mężczyzn (71 proc.) najważniejsze są wysokie zarobki.

"Wynik to efekt widocznego ożywienia na rynku pracy i deklaracji pracodawców co do zwiększania zatrudnienia, a co za tym idzie - awansów i podwyżek wynagrodzeń. O ile w poprzednich edycjach badania dla pracowników największe znaczenie miało wynagrodzenie, tak w roku 2014 głównym czynnikiem wpływającym na satysfakcję z wykonywanej pracy jest jej odpowiedni wybór" - powiedział marketing manager firmy Iwo Paliszewski.

Z kolei najczęstszym czynnikiem wpływającym na niezadowolenie jest wykonywanie monotonnych, powtarzalnych zadań i takiej pracy, która nie gwarantuje rozwoju, co na coraz bardziej konkurencyjnym rynku może oznaczać kłopoty z jej znalezieniem w przyszłości. "Wciąż bowiem mamy do czynienia z rynkiem pracodawcy, gdzie o jedno stanowisko ubiega się kilku kandydatów" - dodał Paliszewski.

W podziale na branże, najbardziej zadowoleni ze swojej pracy są pracownicy sektora IT & Telekomunikacja (82 proc.). Eksperci wskazują, że do specjalistów tego sektora rekruterzy sami dzwonią z ofertami pracy. Wiąże się to z wysokimi wynagrodzeniami, a także pewną przyszłością.

Na drugim miejscu w rankingu znaleźli się pracownicy sektora farmacji - dla 80 proc. z nich praca jest powodem zadowolenia. Analitycy wskazują, że liczba ogłoszeń o pracę w tym sektorze wzrosła o 30 proc. w porównaniu do roku 2012. Ci pracownicy to przede wszystkim specjaliści, wśród nich przedstawiciele medyczni i pracownicy dużych korporacji w działach np. badań i rozwoju. Na kolejnym miejscu znalazła się branża sportowa i turystyczna - 79 proc. ankietowanych pracowników zadeklarowało zadowolenie z pracy.

Najmniej usatysfakcjonowani są z kolei prawnicy (50 proc.) i marketingowcy (49 proc.).

42 proc. praktykantów narzeka zaś na niskie wynagrodzenie, brak umowy, brak przeszkolenia i zostawanie po godzinach. Najbardziej zadowoleni są ludzie na stanowiskach kierowniczych (78 proc.) i dyrektorskich. Co ciekawe, najwięcej zadowolonych dyrektorów było w grupie firm zatrudniających 50-250 osób, gdzie osiągnięcie tak wysokiego stanowiska oznacza pokonanie kilku szczebli kariery, lecz wciąż pozostawia bliski kontakt z pracownikami.

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.