Kobiety w branży budowlanej i nieruchomościach: Jak sobie radzą?

• Branża budowlana to stereotypowy „plac budowy” – wciąż na szczeblu menadżerskim dominują tam mężczyźni.
• Udział kobiet w ogólnej liczbie zatrudnionych na stanowisku prezesa wynosi zaledwie 15 proc.
• Inaczej jest w sektorze nieruchomości – tu kobiety zarządzają w 24 proc. firm.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Kobiety w branży budowlanej i nieruchomościach: Jak sobie radzą?

PODZIEL SIĘ


Autor: PropertyNews.pl

Property News

24 mar 2016 12:49


Wywiadownia gospodarcza Cribis.pl przyjrzała się jak wygląda damsko – męski podział świata biznesu. Wnioski są jednoznaczne – zaledwie jedna piąta tego tortu przypada w udziale kobietom. Tylko 22 proc. polskich firm prawa handlowego jest zarządzanych przez kobiety. Są to firmy o ponad dwukrotnie mniejszych obrotach niż te zarządzane przez mężczyzn.

W badaniu wzięto pod uwagę aktywne firmy prawa handlowego, w których prezesem jest osoba narodowości polskiej. Na ponad 242 tys. firm, kobiety zajmują stanowiska prezesów jedynie w około 53 tys. podmiotów. Reszta, czyli aż 78 proc. firm, to podmioty zarządzane przez mężczyzn. Te drugie charakteryzują się ponad dwukrotnie większymi obrotami, kształtującymi się na poziomie 31 492 160 zł. Średni obrót firm, którymi zarządza prezeska, wynosi 13 231 210 zł.

Czytaj też: Kobiety na rynku pracy: Ile zarabiają? Jakie stanowiska zajmują?

– Tzw. „budowlanka”, tradycyjnie kojarzona z silną, męską ręką, rzeczywiście charakteryzuje się bardzo małym udziałem kobiet na najwyższych stanowiskach kierowniczych. Czy kobiety nie są zainteresowane rozwijaniem kariery w tej branży czy może panowie nie dopuszczają płci pięknej do zarządzania – pytanie pozostaje otwarte. Ciekawe natomiast, że w branży budowlanej, panie prezes są średnio aż o ponad cztery lata młodsze od swoich męskich odpowiedników – komentuje Dominik Lewandowski, dyrektor rozwoju biznesu Cribis.pl.

Zdecydowanie bardziej egalitarny jest sektor nieruchomości. W rękach kobiet jest 24 proc. firm, różnice wiekowe między kobietami i mężczyznami na stanowisku prezesa są minimalne.

Cały artykuł czytaj tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.