Kobiety w biznesie: mniej ryzykują, ale są bardziej empatyczne

0 0
Kobiety w biznesie: mniej ryzykują, ale są bardziej empatyczne

Kobiet szefujących firmom jest w Polsce trzy razy więcej niż pielęgniarek i o połowę więcej niż nauczycielek - wynika z szacunków PKPP Lewiatan. To właśnie kobiety stanowią 35 proc. wszystkich osób zakładających własne biznesy.

– Zachęca się je do tego, żeby otwierały działalność gospodarczą – mówi Monika Zakrzewska, ekspertka PKPP Lewiatan. – Z drugiej strony jest też coraz gorsza sytuacja na rynku pracy. W związku z tym, własna firma to niestety bardzo często konieczność, a nie swobodny i wolny wybór.

Kobiece biznesy najczęściej funkcjonują w sektorze usług. – Nie jest tajemnicą, że panie są właścicielkami i prowadzącymi większości salonów kosmetycznych. Podobnie jest w krawiectwie i małej gastronomii – wymienia Zakrzewska. – Rzadziej kobiety decydują się na otwieranie działalności w branżach uznawanych w dalszym ciągu za męskie, czyli te związane z przemysłem ciężkim, jak na przykład budowlanka – dodaje.

Ekspertka Lewiatana informuje, że nie ma granicznej daty, kiedy nastąpił boom na kobiecy biznes. – To ewoluuje. Gdy popatrzymy na polską przedsiębiorczość od początku lat 90. - zauważymy, że z roku na rok przedsiębiorczych kobiet jest coraz więcej – przyznaje Monika Zakrzewska. – Po 1989 roku zaczęło się to kształtować, ponieważ przestały obowiązywać drastyczne wymogi potrzebne do otwarcia działalności gospodarczej.

A jakie są najbardziej zauważalne różnice w sposobie szefowania firmami przez kobiety i mężczyzn?

Prezydent PKPP Lewiatan Henryka Bochniarz, piszę na swoim blogu, że różnice  wynikają m.in. z niższej skłonności do ryzyka wśród pań, co notabene jest cechą pożądaną w tych czasach (...). Jednak chęć podejmowania ryzyka to nie jedyny powód różnic. Kobiety częściej zakładają firmy w sektorze opieki zdrowotnej, edukacji, gastronomii, obsłudze rynku nieruchomości czy innych usługach, gdzie o innowacje trudniej, a kredyt jest mniej potrzebny. Jednak wszelkie dane wskazują, że mimo różnych strategii, przeżywalność firm prowadzonych przed kobiety i mężczyzn jest podobna.

 – Kobiety mają inną specyfikę, inną psychikę i inne podejście nie tylko do biznesu, ale też do życia. To co dla niektórych jest przeszkodą, w moim odczuciu jest absolutnie zaletą. Mam tu na myśli rozproszenie – dodaje Zakrzewska. –  Oznacza, że zajmują się wszystkimi rzeczami. Chcą rozwiązać każdy problem. Na pewno kobiety też są bardziej empatycznie nastawione do drugiego człowieka, niż mężczyźni. To jest podstawowa różnica – kończy.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.