Kobiety w biznesie: 34 proc. stanowisk kierowniczych zajmują kobiety

• Kobiety w Polsce mają duże szanse, by odnieść sukces w świecie biznesu.
• Ponad 1/3 stanowisk kierowniczych w dużych i średnich polskich firmach obsadzona jest przez kobiety.
• W tej kwestii należymy do światowych liderów.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Kobiety w biznesie: 34 proc. stanowisk kierowniczych zajmują kobiety

PODZIEL SIĘ


Autor: Praca.pl/AT

22 kwi 2016 14:22


Takie wnioski płyną z badania „Women In Business” przeprowadzanego cyklicznie przez firmę Grant Thornton. Z tegorocznej edycji wynika, że dokładnie 34 proc. stanowisk należących do wyższej kadry zarządzającej (top management i wyżej) zajmują kobiety. Jest to nieco mniej niż w 2015 roku, gdy ten odsetek sięgnął 37 proc.

W dalszym ciągu Polska jednak znacznie przewyższa pod tym względem średnią w krajach Unii Europejskiej oraz światową, obejmującą wszystkie 36 krajów, które zostały ujęte w badaniu. W obu tych przypadkach średnia ta wynosi jedynie 24 proc.

- Polska utrzymuje swoją pozycję jako kraj, w którym kobiety mają szansę zaistnieć na wysokich kierowniczych stanowiskach – mówi Katarzyna Nowaczyk, dyrektor ds. potencjału ludzkiego Grant Thornton, cytowana w oficjalnym komunikacie do wyników badania.

34 proc. wysokich stanowisk osadzonych przez kobiety daje Polsce 8 miejsce w całym rankingu. Prowadzi w nim Rosja (45 proc.) przed krajami bałtyckimi: Litwą, Estonią i Łotwą. Daleko za nami są takie potęgi gospodarcze, jak m.in. USA, Niemcy czy Japonia. W 2015 zajmowaliśmy 3 lokatę.

W tym ostatnim kraju, należącym do grupy azjatyckich tygrysów, rzadziej niż na co dziesiątym wysokim stanowisku spotkać można kobietę.

Coraz więcej kobiet kieruje firmami

Jeszcze w 2015 roku na polskim rynku problemem była niewielka liczba kobiet stojących na czele całych firm. Jedynie 5 proc. pań pracujących w wyższej kadrze zarządzającej piastowało fotel prezesa zarządu.

Przez rok ta sytuacja wyraźnie się poprawiła, bowiem obecnie ten odsetek wynosi już 12 proc i jest o 3 pkt. proc. wyższy niż na całym świecie. W dalszym ciągu kobiety częściej jednak pełnią funkcje dyrektorskie np. w działach finansów, kontrolingu czy marketingu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.