Kobiety, młodzi i osoby 55+: Co zrobić by nie wypaść z rynku pracy?

0 0
Kobiety, młodzi i osoby 55+: Co zrobić by nie wypaść z rynku pracy?
16 proc. uważało, że mają za niskie umiejętności by poradzić sobie ze swoimi obowiązkami w pracy (fot.pixabay.com)

Jak wskazują analitycy rynku pracy zapotrzebowanie na konkretne umiejętności na świecie zmienia się i są to zmiany bardzo trudne do przewidzenia.

Według danych OECD (Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju), około 30 proc. Polaków zadeklarowało, że mają wyższe kwalifikacje, niż wymaga ich stanowisko. Jednocześnie 16 proc. uważało, że mają za niskie umiejętności by poradzić sobie ze swoimi obowiązkami w pracy.

- Obecnie bardzo silnym trendem i powszechnym zjawiskiem, z którym mamy do czynienia jest starzenie się społeczeństwa. Ze względu na spadającą dzietność i wzrastającą długość życia stosunek niepracujących oraz osób starszych do ludzi w wieku produkcyjnym ciągle ulega zmianie i z poziomu 38 proc. według danych w 2000 r. do 2050 r. ma wynieść 70 proc. Z drugiej strony jak wskazuje prognoza GUS liczba ludności w wieku emerytalnym w Polsce wzrośnie w perspektywie najbliższych dekad do blisko 10 mln w 2050 r. – podkreśla Anna Wicha, dyrektor generalny Adecco Poland.

– Oznacza to, że żadna gospodarka, w tym oczywiście Polska, nie może sobie pozwolić na marnowanie talentów i zasobów ludzkich poprzez wykluczanie z rynku pracy takich grup jak młodzi, kobiety czy osoby w starszym wieku – dodaje.

Kobiety na rynku pracy

Według badań przeprowadzonych przez OECD zaangażowanie kobiet na rynku pracy
ma bezpośredni wpływ na PKB. W Japonii wzrost wynikający ze wspierania pracy kobiet wyniósł 9 proc. W krajach nienależących do OECD wartości mogą być wyższe, na przykład 10 proc. w RPA i 34 proc. w Egipcie.

Wskaźnik udziału kobiet w rynku pracy jest głównie uzależniony od specyfiki danego kraju. Mieszkanki Turcji, Włoch czy Korei Południowej są bierne w porównaniu z Norweżkami, Dunkami czy Szwajcarkami. Jak wskazuje GUS w Polsce poziom aktywności zawodowej kobiet jest w dalszym ciągu niższy niż mężczyzn. W 2013 r. na 1 000 aktywnych zawodowo mężczyzn przypadało 554 biernych zawodowo, podczas gdy na 1 000 aktywnych zawodowo kobiet – 1 060 biernych zawodowo. W dalszym ciągu bierna zawodowo ludność naszego kraju jest znacznie sfeminizowana – ponad 61 proc. populacji stanowią kobiety. W przypadku Polek najwyższy odsetek aktywnych występuje w wieku 40–44 lata - na 1 000 kobiet 841 pracowało bądź poszukiwało aktywnie pracy.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.