Kobieta-szef częściej odczuwa objawy depresji niż mężczyzna

0 0
Kobieta-szef częściej odczuwa objawy depresji niż mężczyzna
Fot. fotolia

Badania pokazują, że szefowe częściej odczuwają smutek, znużenie pracą i poczucie, że ich życie jest porażką. Dlaczego?

Badania naukowców z Uniwersytetu Teksaskiego w Austin wykazały, że szefowe mają częściej objawy depresji niż szefowie. Dotyczy to głównie osób, które zobowiązywały do zwolnień i zatrudniania pracowników - informuje BBC.

Kobiety piastujące posady menedżerskie zgłaszały o 10 proc. więcej skarg na smutek oraz znużenie pracą niż kobiety na niższych stanowiskach. Odwrotnie było w przypadku mężczyzn. Ci, którzy zarządzali firmą mieli o 10 proc. mniejsze ryzyko wystąpienia objawów depresyjnych niż ci, którzy mieli niższe rangą stanowiska.

Czytaj też: Kobieta-szef wciąż (nie)mile widziana w Polsce?

- Kobiety zajmujące stanowiska decyzyjne są lepiej wykształcone, mają wyższe dochody, zajmują bardziej prominentne stanowiska i deklarują wyższą satysfakcję z wykonywanej pracy. Są też bardziej niezależne niż ich koleżanki niemające obowiązków decyzyjnych w firmie. Mimo to ich zdrowie psychiczne jest w gorszym stanie niż kobiet o niższej pozycji w pracy - mówi Tatiana Pudrovska dla BBC.

Czytaj też: Kobieta czy mężczyzna. Kto lepszy w roli szefa?

Zdaniem Pudrovskiej szefowe nieustannie muszą udowadniać swoją wartość. Ponadto muszą zmagać się ze stereotypami, że kobiety nie nadają się do zarządzania innymi. A to zdecydowanie nie ułatwia ich pracy.

- Uważamy, że dla mężczyzn przywództwo jest rzeczą naturalną. Kobiety często muszą pracować znacznie ciężej, aby osiągnąć podobną pozycję w firmie. A gdy już osiągną swój cel, ich działania są nieustannie przez kogoś podważane - wyjaśnia dr Ruth Sealy z miejskiego uniwersytetu w Londynie.

* Badania trwały od 1993 do 2004 roku. Zostały przeprowadzone na osobach piastujących zarówno wyższe jak i niższe stanowiska. W telefonicznej ankiecie udział wzięło 1300 mężczyzn i 1500 kobiet. Podczas pierwszego wywiadu osoby te miały średnio około 54 lat, w trakcie ostatniego - 64 lata.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (1)

 • A tutaj ciekawa mapa pokazuje procentowy udział kobiet na stanowiskach kierowniczych w różnych krajach świata.
  notomapy.pl/2-artykuly/41-kobieta

POLECAMY

 • ZMIEŃ WIDOK:

 • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
 • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
  Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
  Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
 • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.