Kobieta-szef częściej odczuwa objawy depresji niż mężczyzna

Badania pokazują, że szefowe częściej odczuwają smutek, znużenie pracą i poczucie, że ich życie jest porażką. Dlaczego?
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Kobieta-szef częściej odczuwa objawy depresji niż mężczyzna

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

25 lis 2014 11:33


Badania naukowców z Uniwersytetu Teksaskiego w Austin wykazały, że szefowe mają częściej objawy depresji niż szefowie. Dotyczy to głównie osób, które zobowiązywały do zwolnień i zatrudniania pracowników - informuje BBC.

Kobiety piastujące posady menedżerskie zgłaszały o 10 proc. więcej skarg na smutek oraz znużenie pracą niż kobiety na niższych stanowiskach. Odwrotnie było w przypadku mężczyzn. Ci, którzy zarządzali firmą mieli o 10 proc. mniejsze ryzyko wystąpienia objawów depresyjnych niż ci, którzy mieli niższe rangą stanowiska.

Czytaj też: Kobieta-szef wciąż (nie)mile widziana w Polsce?

- Kobiety zajmujące stanowiska decyzyjne są lepiej wykształcone, mają wyższe dochody, zajmują bardziej prominentne stanowiska i deklarują wyższą satysfakcję z wykonywanej pracy. Są też bardziej niezależne niż ich koleżanki niemające obowiązków decyzyjnych w firmie. Mimo to ich zdrowie psychiczne jest w gorszym stanie niż kobiet o niższej pozycji w pracy - mówi Tatiana Pudrovska dla BBC.

Czytaj też: Kobieta czy mężczyzna. Kto lepszy w roli szefa?

Zdaniem Pudrovskiej szefowe nieustannie muszą udowadniać swoją wartość. Ponadto muszą zmagać się ze stereotypami, że kobiety nie nadają się do zarządzania innymi. A to zdecydowanie nie ułatwia ich pracy.

- Uważamy, że dla mężczyzn przywództwo jest rzeczą naturalną. Kobiety często muszą pracować znacznie ciężej, aby osiągnąć podobną pozycję w firmie. A gdy już osiągną swój cel, ich działania są nieustannie przez kogoś podważane - wyjaśnia dr Ruth Sealy z miejskiego uniwersytetu w Londynie.

* Badania trwały od 1993 do 2004 roku. Zostały przeprowadzone na osobach piastujących zarówno wyższe jak i niższe stanowiska. W telefonicznej ankiecie udział wzięło 1300 mężczyzn i 1500 kobiet. Podczas pierwszego wywiadu osoby te miały średnio około 54 lat, w trakcie ostatniego - 64 lata.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

korla 2015-03-30 10:32:51

A tutaj ciekawa mapa pokazuje procentowy udział kobiet na stanowiskach kierowniczych w różnych krajach świata. notomapy.pl/2-artykuly/41-kobieta