Klastry ICT. Konkurencja coraz częściej współpracuje

0 0
Klastry ICT. Konkurencja coraz częściej współpracuje
Firmy, choć indywidualnie współpracują z uczelniami wyższymi, to decydując się na kooperację w ramach klastra, mają większy wpływ na edukację przyszłej kadry. (Fot. PTWP)

• Jak wynika z danych PARP, na koniec III kwartału 2015 r. w Polsce działało 198 klastrów.
• Choć najwięcej z nich, bo blisko 15 proc., funkcjonuje w sektorze IT, w klastrach zrzeszają się podmioty z niemal wszystkich branż.
• Firmy coraz częściej korzystają z takiej formy współpracy, upatrując w niej możliwość realizacji wspólnych postulatów. Do tych priorytetowych należą m.in. poprawa sytuacji na rynku pracy i dostosowanie procesu kształcenia do potrzeb pracodawców.

Klastry, które opierają swoje funkcjonowanie na synergii firm, instytucji naukowo-badawczych i administracji publicznej na świecie funkcjonują od kilkudziesięciu lat. Na rodzimym rynku rozwijają się coraz szybciej. W latach 2012-2014 liczba ich członków wzrosła o ponad 40 proc. Najwięcej klastrów funkcjonuje obecnie w sektorze IT, co odzwierciedla dynamiczny rozwój tej branży w Polsce.

Tworzenie nowych specjalizacji

Konieczność współpracy konkurencyjnych wobec siebie podmiotów podyktowana jest m.in potrzebą realizacji wspólnych postulatów. Partycypacja w klastrze wychodzi takim potrzebom naprzeciw. Firmy, choć indywidualnie współpracują z uczelniami wyższymi, to decydując się na kooperację w ramach klastra, mają większy wpływ na edukację przyszłej kadry.

Instytucje naukowe natomiast otrzymują istotne informacje o potrzebach całego rynku i wsparcie merytoryczne ze strony przedsiębiorstw w regionie. Rezultatem takich działań może być np. wprowadzenie nowych kierunków czy specjalizacji na uczelniach wyższych.

– Działając w klastrze mamy m.in. możliwość opiniowania programu nauczania na kierunkach informatycznych. Testowanie i zapewnienie jakości oprogramowania to blok przedmiotów obieralnych dla studentów studiów I stopnia, który udało się wprowadzić wyniku wspólnych działań. Było to istotne z punktu widzenia branży, w której brakuje osób z takimi właśnie umiejętnościami. Podczas modyfikowania czy opiniowania programu przede wszystkim kierujemy się doświadczeniem zdobytym w procesie rekrutacji, co w efekcie pomaga absolwentom lepiej odnaleźć się na rynku pracy – opowiada Piotr Kania, dyrektor zarządzający w GFT Polska, firmy zrzeszonej w jednym z klastrów ICT.

Realny wpływ na przepisy

Jednym z najważniejszych wyzwań, przed którymi stoi branża IT jest deficyt wykwalifikowanych pracowników. Według raportu firmy Sedlak & Sedlak w 2006 roku w Polsce było ponad 17 tys. absolwentów informatyki. Siedem lat później ich liczba spadła o blisko 20 proc., do 13,7 tys. Dlatego zrzeszone podmioty zajmują się promocją zawodu specjalisty IT. Angażują się w jego popularyzowanie wśród uczniów i studentów oraz mówią wspólnym głosem w dyskusji na temat modyfikacji przepisów.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.