Kim jest i ile zarabia interim manager? Ten zawód wymaga specjalnych predyspozycji

- Interim manager musi umieć pociągnąć ludzi za sobą. Nie działa w próżni, ale w organizacji, która nie zmieni się, jeśli manager tylko nakreśli plan i ogłosi go zespołowi. Żaden człowiek za takim managerem nie pójdzie - mówi Karolina Niesiobędzka-Rogatko, interim manager.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Kim jest i ile zarabia interim manager? Ten zawód wymaga specjalnych predyspozycji

PODZIEL SIĘ


Autor: Justyna Koc

30 sty 2018 6:00


  • Interim management to czasowe, zdefiniowane co do celu i zakresu, działanie wewnątrz organizacji, realizowane przez osobę fizyczną, czyli interim managera.
  • Istotny jest fakt, że jest ono nastawione na osiągnięcie konkretnych i trwałych rezultatów biznesowych, które zostały wcześniej ustalone wspólnie z klientem.
  • Aby rezultaty były trwałe, interim manager dba także o transfer know-how.
  • Choć zarobki interim managera są kuszące (średnio 1,5 tys. zł dziennie), to jednak w  Polsce zawód ten wykonuje zaledwie 1,5 tys. osób.

******

Jak na przestrzeni lat zmienił się polski rynek interim management?

Karolina Niesiobędzka-Rogatko, interim manager: - Rynek ten cały czas dynamicznie rośnie. Coraz więcej firm sięga po wsparcie interim managera, ponieważ szukają odpowiedniego rozwiązania pod konkretny problem czy wyzwanie.

Firmy są bardziej świadome swoich potrzeb. Wiedzą, że potrzebują osoby, która ma kompetencje i doświadczenie zapewniające, że dany cel zostanie osiągnięty w określonym czasie. Wiedzą, że nie muszą zatrudniać kogoś na etat. Coraz większy nacisk kładzie się na rozwiązania związane z pracą projektową. Przedsiębiorstwa zaczynają się otwierać na nowe modele współpracy, np. z project managerem czy interim managerem.

Co ciekawe, zwiększone zainteresowanie można zaobserwować nie tylko ze strony korporacji, ale również małych przedsiębiorstw. Także firmy rodzinne zaczynają sięgać po tego typu usługi.

Czym dokładnie różni się praca project managera od pracy interim managera?

- Interim management to czasowe, zdefiniowane co do celu i zakresu, działanie wewnątrz organizacji, realizowane przez osobę fizyczną, czyli interim managera. Istotny jest fakt, że jest ono nastawione na osiągnięcie konkretnych i trwałych rezultatów biznesowych, które zostały wcześniej ustalone wspólnie z klientem.

Aby rezultaty były trwałe, interim manager dba także o transfer know-how. Uczy organizację, jak przeprowadzać zmiany oraz jak korzystać z wprowadzonego podczas kontraktu rozwiązania. Może to zabrzmi dla wielu osób paradoksalnie, ale interim manager ma poczucie dobrze zrealizowanego zadania wtedy, gdy nie jest już potrzebny w firmie, ponieważ oznacza to, że projekt zakończył się sukcesem, a organizacja dobrze funkcjonuje w nowej rzeczywistości.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.