Kiedy warto zmienić pracę?

Decyzja o odejściu i poszukiwaniu nowego zatrudnienia wciąż jest jednym z najtrudniejszych zawodowych wyzwań. Czy warto zatem zmienić pracę? I kiedy najlepiej to zrobić?
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Kiedy warto zmienić pracę?

PODZIEL SIĘ


Autor: AT

12 maj 2015 12:42


Przeciętny Polak zmienia pracę średnio pięć razy w swoim życiu, zaś Amerykanin robi to aż 11 razy. Dla naszych rodaków decyzja o odejściu i poszukiwaniu nowego zatrudnienia wciąż jest jednym z najtrudniejszych zawodowych wyzwań. To ryzyko obecnie podejmuje coraz więcej osób, ale czy warto?

Młody zmienia chętniej

Według statystyk jedynie 14 miesięcy pracuje w tym samym miejscu Polak, który nie ukończył jeszcze 25. roku życia. Świadczyć to może przede wszystkim o tym, że młodzi ludzie nie tylko nie boją się zmian, ale również o tym, że nie chcą na początku swojej kariery przywiązywać się do jednego pracodawcy.

- Część z nich nie ma żadnego doświadczenia w konkretnej branży czy zawodzie. Również poszukiwanie pracy to dla nich zupełna nowość. Jednak to ich nie zraża, podejmują więc próby szukania coraz to lepszej pracy. Poszukują swojej drogi i często robią to bardzo świadomie. Dlatego też zgłaszają się na przykład do agencji zatrudnienia, aby pomogła im nie tylko w znalezieniu pracy, ale także w kwestach formalnych związanych z umowami i rozliczeniami - mówi Hanna Bielicka-Adamczyk, starszy specjalista ds. rekrutacji z GP People.

- To dla nich idealne rozwiązanie, bo bezpłatne. W dodatku agencje często oferują im posadę tymczasową lub z elastycznymi godzinami, by mogli łączyć ją z nauką czy innymi dodatkowymi obowiązkami - dodaje Bielicka-Adamczyk.

Młodzi ludzie są bardziej otwarci i nie boją się ryzykować, poszukując pracy. Co więcej, wielu z nich już na studiach kilkukrotnie ją zmienia, poznaje swoje możliwości i szkoli umiejętności. To przygotowuje ich do wejścia na tak dziś dynamiczny i wymagający rynek. Dlatego też to idealny czas, aby spróbować swoich sił na różnych stanowiskach.

Ruszaj się niezależnie od wieku

Inaczej sytuacja wygląda wśród osób w przedziale wiekowym 25-35, bo pracownicy z tej grupy w jednym miejscu pracy spędzają już około czterech lat. To nadal niedużo, zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, że nasi rodzice często przez całe swoje życie byli zatrudnieni w jednej firmie. Jednak w obecnych czasach zmiana pracy jest nie tylko łatwiejsza, ale także, jeśli świadomie zarządzamy swoją karierą, dobrze odbierana przez rekruterów.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.