Karnety sportowe dla pracowników to wyrzucanie pieniędzy w błoto?

– 90 proc. systemów sportowych oferowanych pracownikom jest nieefektywnych – twierdzi Maciej Molewski, prezes OK System.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Karnety sportowe dla pracowników to wyrzucanie pieniędzy w błoto?

PODZIEL SIĘ


Autor: Jolanta Miśków

20 lis 2014 5:16


Po co pracodawcy wręczają pracownikom karnety na siłownie? A no po to, żeby byli zdrowi, żeby regenerowali siły po pracy i nabierali energii na kolejny dzień. Żeby byli bardziej zmotywowani i zadowoleni, że firma się o nich troszczy. Tyle tylko, że ta troska, może ich pracodawcę słono kosztować.

Dowodem firma z branży FMCG, zatrudniająca 5 tys. osób. Co miesiąc 2 tys. jej pracowników ma do dyspozycji karnety sportowe – 60 proc. kosztów pokrywa pracodawca (wydaje na to 2,2 mln złotych rocznie), 40 proc. pracownik. I co się okazuje?

– 500 karnetów przez pół roku nie zostało wykorzystanych ani razu. Oznacza to, że 26 proc. pracowników w ciągu sześciu miesięcy w ogóle nie skorzystało z oferowanego im benefitu – mówi Maciej Molewski. – I tym sposobem firma rocznie wyrzuca w błoto nawet 600 tys. zł – dodaje.

Czytaj też: Zwiększa się kwota dodatków pozapłacowych dla pracowników

A co z pozostałym półtora tysiącem pracowników? 17 proc. z nich zdarza się skorzystać z karnetu raz w miesiącu, 30,5 proc. korzysta z karty sportowej raz w tygodniu, 8 proc. chodzi na siłownię 6-7 razy w miesiącu, a 11 proc. – trzy razy w tygodniu i należy do grupy najaktywniej korzystającej z oferowanego im benefitu.

Dlaczego tak się dzieje? Polacy nie lubią się ruszać? Nic bardziej mylnego. Zgodnie z badaniem CBOS „Aktywność fizyczna Polaków 2013” 66 proc. Polaków uprawia sport, niezależnie od tego, czy są przedstawicielami pokolenia X,Y czy Z.

Czytaj też: Jak skutecznie motywować pracowników przez benefity pozapłacowe?

Co więcej, według badania Sedlak & Sedlak, przeprowadzonego w 2014 r. wynika, że wśród osób, które w 2013 r. nie otrzymywały od pracodawcy żadnych dodatkowych świadczeń, najbardziej pożądanym benefitem byłyby zajęcia sportowe.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.