Jednolity Plik Kontrolny całkowicie zastąpi deklaracje VAT

Minister finansów Teresa Czerwińska zapowiedziała, że od 2019 r. zamiast składania deklaracji VAT będzie wymagany Jednolity Plik Kontrolny (JPK).
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Jednolity Plik Kontrolny całkowicie zastąpi deklaracje VAT

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/AT

14 mar 2018 11:25


  • Planujemy odejść od deklaracji VAT-owskich z początkiem przyszłego roku - powiedziała Czerwińska.
  • Jednolity Plik Kontrolny VAT powinien to całkowicie zastąpić - zaznaczyła.
  • Podobną drogą możemy iść w kierunku deklaracji PIT-owskich - dodała.

Czerwińska pytana w Radiowej Jedynce, czy dobra ściągalność podatku VAT i skuteczne uszczelnianie systemu podatkowego oznacza, że niedługo będziemy mogli wrócić do poprzedniej stawki podatku VAT, odparła: "myślę, że to jeszcze nie jest ten moment". "System jest żywy - z jednej strony musimy likwidować te patologie, które narosły w systemie, a z drugiej - wdrażać bardzo zaawansowaną analitykę, która będzie działała również prewencyjnie" - stwierdziła.

Zdaniem szefowej MF "jeśli chodzi o procesy uszczelniające, my tak naprawdę jesteśmy na etapie realizacji pewnych większych, grubszych założeń". "Myślę, że to jeszcze nie jest ten moment, kiedy możemy mówić o tym, że całkowicie doszczelniliśmy system podatkowy" - oceniła.

Czerwińska podkreśliła, że w ubiegłym roku podjętych zostało "bardzo dużo działań dotyczących uszczelniania systemu podatkowego". Przypomniała, że chodzi o liczne inicjatywy legislacyjne, m.in. reformę Krajowej Administracji Skarbowej, która była "bardzo potrzebne i w tej chwili widać, że przynosi bardzo konkretne, wymierne efekty". Dodała, że MF w 2019 roku zakłada wpływy z tytułu podatku VAT na poziomie 166 mld zł jednak zaznaczyła, że resort spodziewa się także "efektów z uszczelnienia pozostałych podatków".

Czytaj też: Przekazywanie JPK obowiązkowe dla wszystkich przedsiębiorców

Szefowa MF wskazała, że jednym ze sposobów uszczelniania systemu podatkowego jest obowiązek składania Jednolitego Pliku Kontrolnego VAT, który wszedł w życie 1 stycznia 2018 r. JPK dla potrzeb VAT (JPK_VAT) to elektroniczna ewidencja zakupów i sprzedaży VAT. JPK objął swoim działaniem 1,6 mln płatników VAT, nawet tych najmniejszych. System, w ograniczonym zakresie, funkcjonował od 2016 roku.

Jak przypomniała Czerwińska, 94,5 procent podatników VAT złożyło w terminie JPK VAT za styczeń, jednak po analizie wykryto 85 tys. podejrzanych faktur. Jak podało w poniedziałek MF, "podejrzane faktury" zostały wystawione przez 36 tys. podmiotów i dotyczą kwoty 105 mln zł.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.