Jakie szkolenia dla pracowników są najlepsze - otwarte, zamknięte czy wyjazdowe?

To, czy ze szkolenia firmowego pracownik wyniesie oczekiwane korzyści, zależeć może od wielu czynników - znaczenie może mieć też, czy będzie to szkolenie zamknięte, czy otwarte. Ciekawą alternatywą są szkolenia wyjazdowe.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Jakie szkolenia dla pracowników są najlepsze - otwarte, zamknięte czy wyjazdowe?

PODZIEL SIĘ


Autor: AT

21 maj 2015 12:55


Nie bez powodu najbardziej popularne są szkolenia realizowane w formie otwartej. Na ich dużą dostępność wpływ ma zapewne cena.

Nie tylko niższe koszty

Choć zajęcia realizowane w takiej formule zazwyczaj nie okazują się tańsze w przeliczeniu na jednego uczestnika, to jednak pozwalają wysłać na szkolenie nawet jedną bądź kilka osób. To korzystne rozwiązanie zarówno dla małych firm, mających niewielką kadrę bądź ograniczone środki, jak i dla dużych, które potrzebują przeszkolić z określonego zakresu nowego pracownika lub pojedyncze osoby odpowiedzialne w przedsiębiorstwie za dany zakres obowiązków.

Czytaj też: Szkolenia i rozwój. Dzięki nim menedżerowie są więcej warci na rynku pracy

Istotną, choć nie zawsze docenianą zaletą szkoleń otwartych jest możliwość zawarcia przez uczestników nowych znajomości oraz wyjścia poza perspektywę ograniczoną do jednej firmy. Jeśli na zajęciach są omawiane doświadczenia uczestników z wielu przedsiębiorstw, pomaga to pracownikom z dystansem spojrzeć na ich sytuację oraz na rozwiązania stosowane przez ich pracodawców. Taka rozszerzona perspektywa może służyć pojawieniu się nowych pomysłów, mogących mieć wpływ na usprawnienie funkcjonowanie firmy.

Niestety, ze szkoleniami otwartymi wiążą się również pewne niedogodności. Jedną z nich stanowi fakt, że uczestnicy muszą dostosować się do terminu i miejsca szkolenia. Poza tym, jeśli szkolenia odbywają się w innym mieście, za każdym razem trzeba będzie ponieść oddzielny koszt transportu.

Może się również zdarzyć, że program szkolenia okaże się zbyt ogólny dla niektórych uczestników, ponieważ w zajęciach biorą udział osoby z różnych branż i firm. Program szkolenia otwartego musi być na tyle uniwersalny, aby każdy znalazł coś dla siebie.

Wyjazd z atrakcjami

Wiele z wad typowych szkoleń otwartych można wyeliminować w ramach szkoleń wyjazdowych. Wówczas w jednym czasie i w jednej lokalizacji realizowanych jest wiele zajęć z rozmaitych tematów.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

2 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

Jarosław 2016-02-16 15:41:13

Zgadzam się z przedmówczynią. Korzystaliśmy z różnych firm szkoleniowych, ale ich szkolenia specjalistyczne to była porażka. Jak narazie jedyną firmą, która potrafiła dostosować szkolenia do naszych procesów to była Lynsky Solutions z Krakowa. I jestem za szkoleniem dedykowanym, zamkniętym i w dodatku przeprowadzanym w firmie, która kupuje to szkolenie

Anna 2015-11-30 11:14:18

Moim zdaniem najważniejszy jest dobór firmy szkoleniowej. Owszem forma jest bardzo ważna, ale jeżeli trener jest słaby to i forma szkolenia nic nie pomoże. My bardzo długo szukaliśmy firmy, która przeprowadzi szkolenie dla naszych działów sprzedażowych, zmieni procedury, odświeży spojrzenie na procesy itd. W końcu spotkaliśmy na swojej drodze Alior Instytut i było naprawdę dobrze. Także polecam zrobić najpierw dobry research, popytać znajomych, spotkać się z przedstawicielem firmy szkoleniowej i dopiero podjąć decyzję. Gdyż nie ma nic gorszego niż strata czasu na nic nie wnoszące szkolenie.