Jaki powinien być dobry adwokat?

- W procesach sądowych jest coś z teatru. Swoją rolę do odegrania ma też pełnomocnik: powinien mówić krótko, ciekawie i nie irytować sędziego.
REKLAMA
Puls HR Puls HR

Jaki powinien być dobry adwokat?

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/Rzeczpospolita

17 mar 2014 14:28


"Jeżeli nie jesteś w stanie przekonać w pięć minut, to nie przekonasz też w 50, więc od razu przechodzę do istoty" - to taktyka adwokata Andrzeja Michałowskiego. Uważa, że dobry adwokat wie, że zanudzanie słuchaczy jest gorsze od powściągliwości - informuje "Rzeczpospolita" wystąpień .

Sądowy pośpiech krytycznie ocenia adwokat Marek Gromelski, znany w warszawskiej palestrze mówca: "Uporczywe naciski administracyjne doprowadziły sądy do limitów wokandowych. Doszło do tego, że adwokat chcący przemówić to wróg, a zadający pytania świadkom i stronom to natręt".

Jerzy Naumann, znany adwokat, autor komentarza do kodeksu etyki adwokackiej, ocenia ograniczenia bardzo krytycznie. "Ograniczanie adwokata w rzeczowej, choćby oracyjnej wypowiedzi jest ograniczeniem prawa do obrony. Narzucanie limitu czasu ciężko narusza powagę sali sądowej i prawo do sądu. Co więcej, stanowi dowód, że wyrok został już wydany, a mowa adwokacka nie ma żadnego znaczenia" - podkreśla Naumann.
Podobał się artykuł? Podziel się!

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

Grześ 2017-03-07 09:28:50

Przyznam, że wybierając swojego adwokata do rozwodu kierowałem się opinią w internecie i wśród znajomych. Nigdy nie pomyślałem jakie cechy i jaki powinien być dobry adwokat.... Akurat ten, którego mi polecono - Cejrowski z Tczewa, był idealny do takich rozpraw. Szybko, pewnie, wiedza i doświadczenie. Nie miałem naprawdę na co narzekać...

REKLAMA