Jaki partner, taka praca

0 0
Jaki partner, taka praca

Czy od optymizmu naszego partnera i jego wiary we własną skuteczność zależy nasza pozycja zawodowa?

Na pierwszy rzut oka dzięki zdrowemu związkowi lepiej poradzimy sobie z wyzwaniami zawodowymi, ale czy tak jest naprawdę? Może odwrotnie - ucieczka od problemów osobistych w pracę pozwala być bardziej efektywnym?

Odpowiedzi na te pytania poszukuje Ewelina Smoktunowicz, doktorantka z sopockiego wydziału Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej. I do badania „Praca i dom" zaprasza pary, które co najmniej od roku są zatrudnione i mieszkają razem.

Udział w projekcie pozwoli ustalić zależności między sferą domu a sferą pracy. Dodatkową magnesem w internetowym badaniu są nagrody - 10 ipodów shuffle, bony do Empiku i karnety do Multikina.

Dotychczasowe badania pokazują, że pomyślne funkcjonowanie w miejscu zatrudnienia zależy od tego, czy mamy wsparcie przełożonych lub czy otrzymujemy informacje zwrotne o jakości wykonywanych obowiązków.

Jednak wszyscy żyjemy w dwóch sferach - w pracy i w domu. Każda z nich wiąże się z innymi wymaganiami i jest też źródłem innego rodzaju kapitału społecznego.

Czy osobowość partnerki lub partnera pozwalają lepiej radzić sobie z wyzwaniami w pracy? Czy dzielimy się naszymi umiejętnościami osobowymi, aby nasi partnerzy mogli wykorzystywać je w swojej pracy?

Psycholog z SWPS postanowiła sprawdzić, jak zasoby emocjonalne partnerów wpływają na przykład na radzenie sobie ze stresem w pracy.

- Chcemy zbadać, czy chociażby optymizm lub przekonanie, że jest się w stanie poradzić sobie z życiowymi problemami u jednego z partnerów przyczynia się do lepszego funkcjonowania w domu i w pracy drugiego partnera - mówi Smoktunowicz.

Materiał z badań pozwoli też określić warunki, jakie należy spełnić, aby łączenie pracy zawodowej z życiem osobistym wpływało korzystnie na samopoczucie oraz jakość życia w dwóch omawianych sferach. Będzie to później stanowić podstawę dla projektowania nowej polityki kadrowej w firmach.

Link do ankiety - https://www.surveymonkey.com/s/thehour - jest aktywny. Badanie skierowane jest do osób pełnoletnich, które są zatrudnione od co najmniej roku i co najmniej tak długo mieszkają razem.

Udział w badaniu jest dobrowolny i polega na wspólnym wypełnieniu ankiety przez oboje partnerów. Trwa to pół godziny i jest anonimowe. Badanie realizowane jest w ramach grantu uzyskanego w konkursie Preludium z Narodowego Centrum Nauki.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.