Jak zwiększyć swoją efektywność w pracy?

W zawodowym świecie, gdzie wszystko ma być gotowe na już, a najlepiej na wczoraj, kluczowe jest nieustanne dążenie do zwiększania własnej efektywności. Jak to zrobić?
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Jak zwiększyć swoją efektywność w pracy?

PODZIEL SIĘ


Autor: Praca i zdrowie

20 lip 2015 14:06


W toku życia zawodowego każdy człowiek wypracowuje swój własny system organizacji pracy. Natłok obowiązków i spraw do załatwienia potrafią jednak skutecznie zburzyć każdy, nawet misternie przygotowany plan, co sprzyja nabywaniu niezdrowych nawyków, utrudniających sprawne wykonywanie codziennych zadań.

Ustal priorytety

Pierwszym krokiem do zwiększenia wydajności pracy jest wypracowanie umiejętności ustalania priorytetów. Zanim zaczniemy działać postarajmy się określić, które zadania w danym momencie są najważniejsze z punktu widzenia firmy. Musimy pamiętać o naszych głównych celach oraz ich hierarchii. Harmonogram działań jest kluczem do sukcesu, dlatego bądźmy przygotowani i ustalmy konkretny plan realizacji poszczególnych zadań.

Porządek przede wszystkim

Stos pomieszanych dokumentów potrafi zabrać mnóstwo niezwykle cennego dla nas czasu. Chaos i bałagan na biurku regularnie zaburza rytm pracy, co powoduje nagromadzenie obowiązków, a w rezultacie podnosi poziom stresu i zniechęcenia.

Pamiętaj o posiłkach

Powyższe sposoby zwiększania efektywności są niezwykle istotne, ale najważniejszą, żelazną zasadą jest to, aby nie być głodnym w pracy! Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) regularne spożywanie posiłków może zwiększyć efektywność pracy nawet o 20 proc. To jak często i co jemy jest najważniejszym czynnikiem wpływającym na naszą aktywność w ciągu całego dnia.

Pomimo tego, iż jest to tak oczywiste, często z braku czasu rezygnujemy z wartościowego posiłku na rzecz niezdrowej, szybkiej przekąski. Oczywiście zorganizowanie zdrowego, pełnowartościowego posiłku w czasie pracy może wydawać się trudnym zadaniem.

– Era fast foodów i niezdrowych przekąsek powoli się kończy. Polacy są coraz bardziej świadomi tego co jedzą, więc obiad ze sprawdzonej restauracji, zamówiony online, jest dużym udogodnieniem, szczególnie dla osób aktywnych zawodowo – tłumaczy Lech Kaniuk, dyrektor zarządzający PizzaPortal.pl.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.