Jak zostać świetnym szefem? Oto trzy wskazówki

Osoby, które mogą powiedzieć "Mam naprawdę fajnego szefa" to wciąż wyjątki. Czy faktycznie tak trudno jest być szefem, którego pracownicy naprawdę lubią?

REKLAMA


Puls HR Puls HR

Jak zostać świetnym szefem? Oto trzy wskazówki

PODZIEL SIĘ


Autor: jm

15 sie 2014 6:04


Portal CNN Money przeprowadził ankietę wśród swoich czytelników, w której pytał, co w ich opinii charakteryzuje najlepszych szefów. Wśród padających odpowiedzi, trzy stanowiły miażdżącą większość. 

Szacunek i docenianie pracowników

Najlepsi szefowi zarabiają na szacunek przez szanowanie innych – napisali internauci. Według nich szef, który chce być w porządku, szanuje to, co robisz, szanuje twoją wiedzę i twój własny styl pracy. A co najważniejsze – traktuje cię jak człowieka, a nie jak trybik w maszynie do zarabiania pieniędzy. W dążeniu do bycia lubianym szefem nie zaszkodzi również słowo "dziękuję" od czasu do czasu.

Czytaj też: Czy Zuckerberg jako szef zasługuje na lajka?

Dobry szef jest po prostu w porządku

W drugiej kolejności pracownicy wskazywali na zaufanie. Ich zdaniem fajny szef ufa swoim ludziom, wierzy w nich, zachęca do rozwoju i jest z nimi, kiedy go potrzebują. Ci z kolei nie boją się iść naprzód, bo wiedzą, że mają oparcie w swoim przełożonym. Oprócz tego szef, którego kochają tłumy powinien być sprawiedliwy i kierować się jasnymi zasadami etycznymi.

Pomaga pracować i nie zostawia na lodzie

Szef zasługujący na sympatię i szacunek pracowników robi wszystko, żeby ci mieli jak najlepsze warunki do pracy. Nie chodzi tylko o stronę techniczną (sprzęt, pomieszczenia itd.), ale też sposób, w jaki kieruje swoimi ludźmi.

Powinien jasno formułować swoje oczekiwania, dawać wytyczne, wyznaczać zasady, ale też pozwalać w tym wszystkim ludziom na pewną swobodę. I co najważniejsze – fajny szef nie zostawia pracownika samego, kiedy ten popełni jakiś błąd. Zamiast obarczać go winą, pomaga mu rozwiązać problem.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.