Jak zostać dyrektorem? Najlepiej iść krętą drogą

0 0
Jak zostać dyrektorem? Najlepiej iść krętą drogą
Każda zmiana obszaru pracy jest tak korzystna dla kariery, jak dodatkowe trzy lata doświadczenia. (Fot.: Flickr, Daniel McDermott, CC BY 2.0)

Badanie LinkedIn wykazało, że zmiana funkcji zwiększa szansę na awans na wysokie stanowisko w firmie.

Kiedy ktoś zastanawia się, co musi robić, żeby zostać dyrektorem generalnym, odpowiedź wydaje się oczywista: mieć dobre wykształcenie, ciężko pracować i nauczyć się zarządzać ludźmi. Okazuje się jednak, że bardzo pomocna jest jeszcze jedna, mniej oczywista cecha.

Otóż częsta zmiana stanowisk zwiększa szanse kandydata na dyrektora, ale zmiana branż – zmniejsza.

LinkedIn przeanalizował 459 tys. użytkowników, którzy pracowali dla największych firm doradczych na całym świecie. 64 tys. z nich osiągnęło stanowisko dyrektora, prezesa lub partnera. Po porównaniu edukacji, płci i doświadczenia zawodowego tych osób okazało się, że prawdopodobieństwo dojścia  do poziomu dyrektora wynosi ok. 14 proc., a praca w każdym dodatkowym obszarze zwiększa te szanse.

Każda zmiana obszaru pracy, np. marketingu do finansów, jest tak korzystna dla kariery, jak dodatkowe trzy lata doświadczenia. Z kolei praca w czterech różnych obszarach jest równoważna dobrym studiom MBA.

Za to zmiana branży lekko wpływa na niekorzyść.

Zmiana stanowiska na analogiczne w innej firmie tej samej branży nie ma wpływu na dyrektorską karierę.

Oznacza to, że wieloletni ekspert, weteran swojego działu ma mniejsze szanse niż jego młodszy kolega, który częściej zmieniał stanowiska i zainteresowania.

– Kiedyś praca w większej mierze opierała się na hierarchii – komentuje Gary Pinkus, partner zarządzający McKinsey & Company. – Można było piąć się w górę szczebel po szczeblu, zwiększając swoją odpowiedzialność w ramach tej samej specjalizacji. Dzisiaj w większości firm praca często odbywa się na granicach różnych funkcji.

 

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (1)

  • buahaah najlepiej mieć znajomości i dobre układy, to wtedy cię wybiora na dyrektora, nie możesz być za dobry, bo dobrzy pracownicy zostają na dole, bo ktos musi pracować na resztę nierobów.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.