Jak zmierzyć efektywność pracy mechanika?

- Ktoś ma w sobie pewne predyspozycje potrzebne w warsztacie samochodowym albo ich nie ma. To, czy się nadaje, można sprawdzić m. in. mierząc efektywność jego pracy – mówi Zygmunt Cesnyka, dyrektor ds. wdrożeń Grupy PGD.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Jak zmierzyć efektywność pracy mechanika?

PODZIEL SIĘ


Autor: Anna Goc

10 lip 2013 9:00


Systemy pomiaru efektywności pracy mechaników samochodowych stosują głównie stacje autoryzowane (ASO), serwisy sieciowe lub większe warsztaty samochodowe. W małych warsztatach to właściciel rozdziela zlecenia i bezpośrednio nadzoruje ich wykonywanie. W zorganizowanym serwisie są trzy podstawowe parametry, za pomocą których można zmierzyć efektywność pracy mechaników.

Ile przepracował, ile był w pracy?

Pierwszym z nich jest pomiar wykorzystania czasu prasy, który oblicza się dzięki zestawieniu godzin przepracowanych do godzin dostępnych, czyli tych, w których pracownik był w warsztacie. Mechanik, który wykonuje zlecenia rejestruje w systemie ich początek i koniec, oraz wszystkie przerwy, które wystąpiły w trakcie pracy.

Parametr ten można wykorzystać także do wydłużonego czy skróconego czasu pracy, gdzie odpowiednio inaczej naliczane są przysługujące pracownikowi przerwy. Na wyniki w obszarze tego parametru mają wpływ zarówno sposób zarządzania zespołem, jak i obłożenie warsztatu pracą.

- Wyniki są miarodajne jeżeli mechanik ma zapewnioną pracę przez cały dzień. Jeśli warsztat jest pusty i mechanicy „podpierają ściany", wiadomo, że ten parametr nie będzie miał swojego zastosowania - wyjaśnia Zygmunt Cesnyka, dyrektor ds. wdrożeń Grupy PGD, która wchodzi w skład grupy kapitałowej Holding 1.

Czy zna swój fach?

Drugim parametrem jest efektywność, w rozumieniu godzin zafakturowanych do godzin przepracowanych. To czas zrealizowany, sprzedany w normach producenckich do czasu, w którym mechanik rzeczywiści pracował. - Ten parametr pokazuje jakie pracownik ma zdolności manualne, czy jest operacyjnie sprawny i czy zna swój fach - twierdzi Zygmunt Cesnyka.

Ostatnim parametrem, który pozwala określić efektywność pracy mechaników samochodowych jest produktywność, określana jako stosunek czasu sprzedanego według przyjętych norm, do czasu dostępnego pracowników.

Pomiary są w autoryzowanych warsztatach samochodowych wykonywane w sposób ciągły. Każdy warsztat ma rejestratory czasu pracy, oraz systemy operacyjne, które pozwalają na wyliczenie tych parametrów. Dla menedżerów dane uzyskane dzięki pomiarom są ważnymi wskazówkami przy opracowywaniu strategii zarzadzania zespołami mechaników.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

2 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

Stengah 2017-05-18 22:58:02

W obecnych czasach mechanik może przebierać w ofertach i jeśli uważa, że osoba zarządzająca stosuje nieuczciwe praktyki powinna rozglądnąć się za inną pracą.

olo 2015-12-23 01:12:31

Taaaa wy wiecie jak wyliczyć mechanikowi czas... Zaniżanie czasu operacji to wasza specjalność (PAKIECIKI), a potem pretensje że słabe wyniki. Tylko parcie na więcej i więcej za te same wynagrodzenie. Podwyżki? A CO TO TAKIEGO?? FIRMY NIE STAĆ NA PODWYŻKI BO SIĘ CIĄGLE ROZWIJA KOSZTEM PRACOWNIKÓW.