Jak uchronić się przed zwolnieniem? Angażować się

Jak się chronić przed zwolnieniem z pracy? Starać się sprawiać wrażenie osoby niezastąpionej.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Jak uchronić się przed zwolnieniem? Angażować się

PODZIEL SIĘ


Autor: AP

18 lut 2015 10:25


Umiejętność naprawienia zawodnego programu komputerowego? Nie zaszkodzi. Prywatne kontakty z kluczowym klientem – oczywiście. Praktyka podpowiada także, że nawet przyjacielska wymiana zdań z szefem na temat ostatniego ważnego meczu też może pomóc.

Pisząc już bardziej poważnie, badania pokazują, że postawa prospołeczna i cechy tak zwanego „zwierzęcia korporacyjnego” są najbardziej doceniane, gdy zbliża się widmo zwolnień w firmie.

Naukowiec Chris Zatzick i jego akademiccy koledzy chcieli zmierzyć coś, co określili mianem „emocjonalnego zaangażowania w organizację” - podaje "Washington Post". Termin ten określa stosunek emocjonalny pracowników do misji i celów firmy, w której pracują.

Czytaj też: Ocena okresowa pracownika może być podstawą do zwolnienia go z pracy

Zaangażowanie to odróżnia się nieco, jak twierdzi Zatzick, od „zaangażowania pracownika”, terminu używanego w HR na określenie skupienia na wykonywaniu codziennych pracowniczych obowiązków.

Bliżej mu za to, do takiego zaangażowania w firmę, które objawia się w pomaganiu nowym kolegom, zostawaniu po godzinach, jeśli trzeba, stawianiu się na ochotnika do pracy w weekendy czy czyszczeniu pracowniczej lodówki.

Do swoich badań naukowcy wybrali australijski bank, mający oddziały w Europie i Azji, w którym szykowały się zwolnienia. Pytali w kwestionariuszu, jak bardzo pracownicy dumni są z pracy w banku, jak ich ta praca inspiruje oraz jak bardzo zależy im na przyszłości firmy.

Naukowcy zauważyli, że poziom zaangażowania emocjonalnego, który można też nazwać identyfikacją z firmą, spadał wraz z możliwością zwolnienia z pracy. Zauważyli także, że pracownicy, którzy bardziej byli zaangażowani w firmę, byli realnie mniej zagrożeni zwolnieniem. Czy oznacza to, że ludzie zaangażowani emocjonalnie w firmę są całkowicie chronieni przed zwolnieniem?

Z pewnością nie i zdarza się, że nawet im w pewnym momencie się dziękuje za współpracę, nie doceniając wcześniej włożonego przez nich w firmę wysiłku i nakładu pracy. Nie mniej jednak każdy z nas ma prawo wybrać czy naprawdę chce pracować i dawać coś z siebie, czy przez 8 godzin gapić się w monitor i czyścić kubek po kawie, pobierając za to pensję, licząc się z tym, że może to mieć przykre konsekwencje.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

Szary Obywatel 2015-02-19 13:24:33

Dobrze pracować.