Jak uchronić się przed zwolnieniem? Angażować się

0 0
Jak uchronić się przed zwolnieniem? Angażować się
fot. fotolia

Jak się chronić przed zwolnieniem z pracy? Starać się sprawiać wrażenie osoby niezastąpionej.

Umiejętność naprawienia zawodnego programu komputerowego? Nie zaszkodzi. Prywatne kontakty z kluczowym klientem – oczywiście. Praktyka podpowiada także, że nawet przyjacielska wymiana zdań z szefem na temat ostatniego ważnego meczu też może pomóc.

Pisząc już bardziej poważnie, badania pokazują, że postawa prospołeczna i cechy tak zwanego „zwierzęcia korporacyjnego” są najbardziej doceniane, gdy zbliża się widmo zwolnień w firmie.

Naukowiec Chris Zatzick i jego akademiccy koledzy chcieli zmierzyć coś, co określili mianem „emocjonalnego zaangażowania w organizację” - podaje "Washington Post". Termin ten określa stosunek emocjonalny pracowników do misji i celów firmy, w której pracują.

Czytaj też: Ocena okresowa pracownika może być podstawą do zwolnienia go z pracy

Zaangażowanie to odróżnia się nieco, jak twierdzi Zatzick, od „zaangażowania pracownika”, terminu używanego w HR na określenie skupienia na wykonywaniu codziennych pracowniczych obowiązków.

Bliżej mu za to, do takiego zaangażowania w firmę, które objawia się w pomaganiu nowym kolegom, zostawaniu po godzinach, jeśli trzeba, stawianiu się na ochotnika do pracy w weekendy czy czyszczeniu pracowniczej lodówki.

Do swoich badań naukowcy wybrali australijski bank, mający oddziały w Europie i Azji, w którym szykowały się zwolnienia. Pytali w kwestionariuszu, jak bardzo pracownicy dumni są z pracy w banku, jak ich ta praca inspiruje oraz jak bardzo zależy im na przyszłości firmy.

Naukowcy zauważyli, że poziom zaangażowania emocjonalnego, który można też nazwać identyfikacją z firmą, spadał wraz z możliwością zwolnienia z pracy. Zauważyli także, że pracownicy, którzy bardziej byli zaangażowani w firmę, byli realnie mniej zagrożeni zwolnieniem. Czy oznacza to, że ludzie zaangażowani emocjonalnie w firmę są całkowicie chronieni przed zwolnieniem?

Z pewnością nie i zdarza się, że nawet im w pewnym momencie się dziękuje za współpracę, nie doceniając wcześniej włożonego przez nich w firmę wysiłku i nakładu pracy. Nie mniej jednak każdy z nas ma prawo wybrać czy naprawdę chce pracować i dawać coś z siebie, czy przez 8 godzin gapić się w monitor i czyścić kubek po kawie, pobierając za to pensję, licząc się z tym, że może to mieć przykre konsekwencje.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (1)

  • Dobrze pracować.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.