Jak typować i kształtować przyszłych przywódców w firmach?

0 0

O tym czy dążą do centralizacji czy decentralizacji władzy w biznesie, a także w jaki sposób typują liderów zapytano prezesów globalnych firm w Polsce i na świecie.

– Polscy menedżerowie rozumieją, że w trudnych czasach ogromnego znaczenia nabiera problem przywództwa i gotowi są brać na siebie to wyzwanie – mówi prof. Witold Orłowski, główny doradca ekonomiczny PwC.

W okresie niepewności zmienia się podejście do zarządzania firmą. Z jednej strony stopniowej centralizacji ulega proces decyzyjny, z drugiej strony firmy starają się zapewnić sobie jak najbardziej zróżnicowaną bazę kontrahentów.

Kto zatem podejmuje decyzje?

82 proc. menedżerów w Polsce i 66 proc. na świecie deklaruje, że strategiczne decyzje w ich firmach podejmowane są na poziomie kierownictwa wyższego szczebla. Tylko 18 proc. ankietowanych w naszym kraju, wobec 31 proc. na świecie, deklaruje, iż wszyscy pracownicy zachęcani są do angażowania się w proces podejmowania strategicznych decyzji.

Inaczej podchodzi się jednak do zarządzania łańcuchem dostaw – tutaj panuje większa decentralizacja i zróżnicowanie. 64 proc. menedżerów w Polsce i 50 proc. na świecie deklaruje chęć współpracy z jak największą liczbą kontrahentów.

Z czego to wynika?

Z jednej strony firmy chcą się zabezpieczyć przed nieprzewidzianymi sytuacjami na rynku i zabezpieczyć sobie portfel klientów, a z drugiej strony wyrażają obawę co do perspektyw przetrwania niektórych konsumentów.

Aby natomiast zabezpieczyć swoją przyszłość, firmy muszą kształtować przyszłych przywódców.
 
W tym celu najczęściej: angażują menedżerów niższego szczebla w podejmowanie decyzji strategicznych (78 proc. w Polsce wobec 79 proc. na świecie), tworzą dedykowane programy rozwoju (66 proc. w Polsce, 68 proc. na świecie), stawiają na rotacje między funkcjami (63 proc. w Polsce i 62 na świecie).
 
Polskie praktyki biznesowe zbliżone do światowych
 
Z badania Global CEO Survey realizowanego przez PwC wynika więc, że praktyki wyłaniania liderów w polskich firmach są bardzo zbliżone do stosowanych na świecie.
 
Jednak polscy menedżerowie zdecydowanie rzadziej promują różnorodność (36 proc. wobec 56 proc. menedżerów na świecie), a także planują sukcesję – 55 proc. wobec 71 proc.
 
– Menedżerowie w Polsce wierzą we własne siły i znacznie rzadziej poszukują pomocy, typują sukcesorów. Znacznie rzadziej starają się wychować w firmie tych, którzy zostaną przywódcami po nich – podsumowuje Witold Orłowski.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

POLECAMY W SERWISACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.