Jak połączyć karierę z życiem prywatnym? Elastyczny czas pracy, przedszkola i żłobki mogą ułatwić pracę młodym kobietom

0 0
Jak połączyć karierę z życiem prywatnym? Elastyczny czas pracy, przedszkola i żłobki mogą ułatwić pracę młodym kobietom
Kobiety w branży IT są doceniane przez pracodawców, którzy chcą je zatrudniać i zatrzymać jak najdłużej (fot.pixabay.com)

• Kobiet w branży IT jest jak na lekarstwo.
• Według danych Komisji Europejskiej, tylko 10 proc. programistów w Europie to kobiety.
• To ważny sygnał, ponieważ cała branża IT boryka się z deficytem kadrowym.
• Przedstawiciele sektora IT powinni podjąć działania, aby zachęcić młode kobiety do rozpoczęcia pracy w tym zawodzie.
• Jednym z takich działań może być elastyczny czas pracy.
• W niektórych miejscach pracy znajdują się również przedszkola czy specjalnie wydzielone strefy zabaw dla dzieci.

Według badania kancelarii Sedlak&Sedlak, w polskiej branży IT brakuje aż 50 tys. specjalistów. Odpowiedzią na te niedobory kadrowe, kluczowe z punktu widzenia kondycji całego sektora, może być zwiększenie liczby kobiet zatrudnionych w branży informatycznej.

Choć wiele z nich przy wyborze studiów decyduje się na kierunki techniczne, tylko niewielka część wybiera karierę w branży informatycznej. Istnieje wiele organizacji samorządowych, które pomagają kobietom rozpocząć pracę w tym sektorze, mylnie uważanym za męski. Pracodawcy nie pozostają w tyle, wdrażając rozwiązania sprzyjające młodym kobietom. Wszystko po to, żeby zrównoważyć proporcję kobiet i mężczyzn w branży, w której panuje rynek pracownika.

IT przyjazne matkom

Łączenie kariery zawodowej z życiem prywatnym jest możliwe m.in. dzięki elastycznemu czasowi pracy, który młodym mamom oferuje coraz więcej pracodawców w branży IT. Wielu z nich zapewnia możliwość pracy z domu, czy kursy oraz szkolenia podczas urlopu macierzyńskiego, które ułatwiają świeżo upieczonym mamom późniejszy powrót do pracy. W niektórych miejscach pracy znajdują się również przedszkola czy specjalnie wydzielone strefy zabaw dla dzieci.

Czytaj też: Kobiety wracają do pracy po latach

– Mamy świadomość jak ważne jest zapewnienie odpowiedniego komfortu i przyjaznej atmosfery pracy. Dlatego, w okresie wakacyjnym organizujemy w Warszawie oraz Ostrowie Wielkopolskim - naszych dwóch regionalnych biurach, tzw. letnie warsztaty dla najmłodszych, podczas których zapewniamy dzieciom naszych pracowników liczne atrakcje i zabawy. W Białymstoku i Łodzi zachęcamy rodziny do wspólnego spędzania czasu podczas tzw. Family Day - tego dnia nasi pracownicy mogą przyjść z dzieckiem do pracy, zamiast np. zostawiać swoją pociechę w domu – mówi Joanna Wojdan-Liszewska, starszy specjalista ds. PR z Transition Technologies.

Prawo pracy oferuje wiele rozwiązań sprzyjającym rodzicom, np. wprowadzone w bieżącym roku zmiany pozwalają łączyć urlop rodzicielski pracą. Edukacja w zakresie świadomości prawnej jest jednym ze sposobów wspierania młodych mam.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.