Jak firmy mogą trzymać rękę na pulsie za kierownicą?

Koszty ponoszone przez firmy na paliwo stanowią znaczną część wydatków związanych z utrzymaniem floty. Wraz ze wzrostem cen paliwa, utrzymanie samochodów firmowych stało się nie lada wyzwaniem.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Jak firmy mogą trzymać rękę na pulsie za kierownicą?

PODZIEL SIĘ


Autor: Flotis

20 lut 2013 22:42


Oto kilka rozwiązań, które pomogą zredukować koszty związane z utrzymaniem floty w firmie.

Karty paliwowe

Jednym z najbardziej znanych rozwiązań są karty paliowe, które umożliwiają sprawne zarządzanie posiadanym taborem. Oferują je praktycznie wszystkie większe i bardziej znane stacje benzynowe. Jakie są ich plusy? Przede wszystkim firmy posiadające karty flotowe mogą liczyć na atrakcyjne rabaty nie tylko na paliwo, lecz także na inne usługi i towary. Dodatkową korzyścią jest transakcja w formie bezgotówkowej. Zdarza się też, że pracodawcy otrzymują odroczony termin płatności, co w wielu sytuacjach usprawnia funkcjonowanie firmy. Dodatkowo taka forma płatności pozwala na oszczędność czasu i gwarantuje wygodę.

Eco Driving ulgą dla portfela

Eco Driving narodził się w Finlandii. W pozostałych krajach Europy zyskuje coraz większe zainteresowanie, szczególnie w obliczu pogłębiającego się efektu cieplarnianego oraz rosnących cen paliwa. Zastosowanie się do ekonomicznych zasad jazdy może zaowocować oszczędnościami od 5 do nawet 30 proc. Coraz więcej ośrodków szkoleniowych oferuje kursy z ekonomicznej jazdy.

Powinny zainteresować się nimi także osoby odpowiedzialne za  zarządzanie flotami samochodowymi. Przeszkolenie pracowników w zakresie Eco Drivingu może przynieść naprawdę spore oszczędności. Zakładając, że efektem takiego szkolenia  będzie zmniejszenie zużycia paliwa o ok. 20%, to przy 100  firmowych samochodach oszczędności sięgną nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. A przecież Eco Driving to nie tylko ulga dla portfela, lecz także bezpieczniejsza jazda – zmniejsza się ryzyko spowodowania wypadku przez pracownika.

Od 8.00 do 16.00

Jedną z metod optymalizacji koszów poniesionych za paliwo jest oddanie auta firmowego do dyspozycji jedynie w godzinach pracy. Wiele firm udostępnia swoim pracownikom samochód, którym mogą przemieszczać się w ramach wykonywania swoich zadań służbowych tylko w wybranym przedziale czasowym. Najczęściej metoda ta jest stosowana, gdy zakres obowiązków pracowników nie wiąże się z częstymi podróżami. W ten sposób można na bieżąco kontrolować zużycie paliwa i dokonywać zmian w organizacji użytkowania.

Big Brother w firmie

Znaczna część właścicieli firm, w których auta wykorzystywane są codziennie lub posiadają klika pojazdów decyduje się na zamontowanie monitoringu pojazdów. Jak się okazuje, nie zawsze jest on skrzętnie ukrywany przed pracownikami i nie zawsze służy tylko i wyłącznie do kontroli pracowników. Posiadając monitoring pojazdów właściciel aut zyskuje znaczne ułatwienie w zarządzaniu flotą pojazdów.

Wybierając sposób kontroli wydatków należy pamiętać że, metoda rozliczania powinna zostać odpowiednio dopasowana do charakteru prowadzonej działalności oraz potrzeb pracowników.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.