Iwona Hickiewicz apeluje do młodych: Sprawdzajcie pracodawcę przed podjęciem pracy

– Ważne, by praca dawała satysfakcję i poczucie spełnienia zawodowego. Wiem, że nie jest to dzisiaj łatwe – mówi minister Iwona Hickiewicz, główny inspektor pracy.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Iwona Hickiewicz apeluje do młodych: Sprawdzajcie pracodawcę przed podjęciem pracy

PODZIEL SIĘ


Autor: Jolanta Miśków

16 sty 2015 4:44


Karierę w Państwowej Inspekcji Pracy Iwona Hickiewicz rozpoczęła tuż po skończeniu studiów w 1993 r. W 2014 r. stanęła na jego czele. Czy po tylu latach nie czuje znużenia? I co radzi młodym, którzy wchodzą na rynek pracy?

Jak przekonuje minister, swoją pracę od początku traktowała jak misję, a nie wypełnianie obowiązków urzędniczych, co pozwala jej ciągle czerpać satysfakcję z wykonywanych zadań.

– Zawsze towarzyszyła mi świadomość, że za każdą sprawą stoi człowiek, któremu trzeba pomóc, a za liczbami i statystykami kryją się ludzkie problemy, niejednokrotnie tragedie rodzinne. Myślę tu zwłaszcza o ofiarach wypadków przy pracy, ale też o niewypłaconych pensjach, czego konsekwencje dla rodziny mogą być dramatyczne – mówi Iwona Hickiewicz.

Podkreśla, że działalność urzędu, którym kieruje, przynosi wymierne efekty dla społeczeństwa, chociażby w postaci wyegzekwowanych przez inspektorów pracy kwot zaległych należności za pracę na rzecz pracowników czy likwidację bezpośrednich zagrożeń dla ich życia i zdrowia.

– Mówię o tym, by podkreślić, jak ważne, by praca, którą wykonujemy, dawała osobistą satysfakcję i poczucie spełnienia zawodowego. Wiem, że nie jest to dzisiaj ani łatwe, ani proste, głównie ze względu na skalę i rodzaj problemów występujących na rynku pracy – mówi.

Jej zdaniem nie radzą sobie z nimi zwłaszcza młodzi ludzie, dla których społeczne i ekonomiczne skutki zatrudnienia na umowach cywilnoprawnych są szczególnie dotkliwe.

W przekonaniu minister dziś decyzje o wyborze miejsca pracy wynikają nie z chęci zdobywania coraz to nowych i ciekawszych doświadczeń zawodowych, lecz raczej z problemów związanych ze znalezieniem odpowiedniej pracy. Takiej, która obok stabilizacji życiowej i finansowej, dałaby także poczucie spełnienia zawodowego.

– Chciałabym zachęcić szczególnie młodych ludzi, bez doświadczenia zawodowego, aby przed podjęciem zatrudnienia, jeśli mają jakiekolwiek wątpliwości co do intencji przyszłego pracodawcy czy rodzaju proponowanej umowy, korzystali z bezpłatnego poradnictwa prawnego, jakie prowadzą okręgowe inspektoraty pracy oraz ich oddziały terenowe w całym kraju, telefonicznie lub osobiście – mówi.

Zaprasza zwłaszcza do udziału w kampanii informacyjno-edukacyjnej „Zanim podejmiesz pracę”, skierowanej właśnie do takich osób.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.