Iwona Hickiewicz apeluje do młodych: Sprawdzajcie pracodawcę przed podjęciem pracy

0 0
Iwona Hickiewicz apeluje do młodych: Sprawdzajcie pracodawcę przed podjęciem pracy
Iwona Hickiewicz, minister, główny inspektor pracy

– Ważne, by praca dawała satysfakcję i poczucie spełnienia zawodowego. Wiem, że nie jest to dzisiaj łatwe – mówi minister Iwona Hickiewicz, główny inspektor pracy.

Karierę w Państwowej Inspekcji Pracy Iwona Hickiewicz rozpoczęła tuż po skończeniu studiów w 1993 r. W 2014 r. stanęła na jego czele. Czy po tylu latach nie czuje znużenia? I co radzi młodym, którzy wchodzą na rynek pracy?

Jak przekonuje minister, swoją pracę od początku traktowała jak misję, a nie wypełnianie obowiązków urzędniczych, co pozwala jej ciągle czerpać satysfakcję z wykonywanych zadań.

– Zawsze towarzyszyła mi świadomość, że za każdą sprawą stoi człowiek, któremu trzeba pomóc, a za liczbami i statystykami kryją się ludzkie problemy, niejednokrotnie tragedie rodzinne. Myślę tu zwłaszcza o ofiarach wypadków przy pracy, ale też o niewypłaconych pensjach, czego konsekwencje dla rodziny mogą być dramatyczne – mówi Iwona Hickiewicz.

Podkreśla, że działalność urzędu, którym kieruje, przynosi wymierne efekty dla społeczeństwa, chociażby w postaci wyegzekwowanych przez inspektorów pracy kwot zaległych należności za pracę na rzecz pracowników czy likwidację bezpośrednich zagrożeń dla ich życia i zdrowia.

– Mówię o tym, by podkreślić, jak ważne, by praca, którą wykonujemy, dawała osobistą satysfakcję i poczucie spełnienia zawodowego. Wiem, że nie jest to dzisiaj ani łatwe, ani proste, głównie ze względu na skalę i rodzaj problemów występujących na rynku pracy – mówi.

Jej zdaniem nie radzą sobie z nimi zwłaszcza młodzi ludzie, dla których społeczne i ekonomiczne skutki zatrudnienia na umowach cywilnoprawnych są szczególnie dotkliwe.

W przekonaniu minister dziś decyzje o wyborze miejsca pracy wynikają nie z chęci zdobywania coraz to nowych i ciekawszych doświadczeń zawodowych, lecz raczej z problemów związanych ze znalezieniem odpowiedniej pracy. Takiej, która obok stabilizacji życiowej i finansowej, dałaby także poczucie spełnienia zawodowego.

– Chciałabym zachęcić szczególnie młodych ludzi, bez doświadczenia zawodowego, aby przed podjęciem zatrudnienia, jeśli mają jakiekolwiek wątpliwości co do intencji przyszłego pracodawcy czy rodzaju proponowanej umowy, korzystali z bezpłatnego poradnictwa prawnego, jakie prowadzą okręgowe inspektoraty pracy oraz ich oddziały terenowe w całym kraju, telefonicznie lub osobiście – mówi.

Zaprasza zwłaszcza do udziału w kampanii informacyjno-edukacyjnej „Zanim podejmiesz pracę”, skierowanej właśnie do takich osób.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.