Innowacje w zarządzaniu ludźmi? Polska w ogonie Europy

0 0
Innowacje w zarządzaniu ludźmi? Polska w ogonie Europy
Polska należy do krajów o najniższym odsetku przedsiębiorstw, które wprowadziły innowacje związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi. (Fot. shutterstock)

• Tylko 8 proc. spółek przemysłowych i 10 proc. firm usługowych w Polsce wdrożyło w ostatnich latach innowacje w obszarze organizacji i zarządzania – wynika z danych GUS.
• W ocenie Work Service w Polsce nie poprawi się jakość i wydajność pracy, jeśli firmy nie będą inwestować w kapitał ludzki.
• Nowe technologie wpływają na postępującą automatyzację przedsiębiorstw i wymuszają rozwijanie nowych kompetencji pracowniczych.

Innowacyjność jest kojarzona głównie z procesami technologicznymi, które mają przekładać się na powstawanie nowych lub udoskonalonych produktów. Jednak nowoczesne technologie pozwalają też na wprowadzanie innowacji w takich obszarach jak: systemy odpowiedzialności i motywacji pracowników, programy szkoleń czy zmiany struktury zatrudnienia.

- Niedocenianie w procesach inwestycyjnych roli człowieka i jego możliwości jest nadal powszechnym zjawiskiem. Jedynie co 10 firma w Polsce wprowadzała w ostatnich latach innowacje organizacyjne związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi – mówi Krzysztof Inglot, pełnomocnik zarządu Work Service.

Czytaj też: BPSC: Analityka i zarządzanie efektywnością spędzają sen z powiek HR-owcom

- Rozwój innowacyjności gospodarki powinien być nieodłącznie związany z budowaniem potencjału kapitału ludzkiego. Wymaga to tworzenia przemyślanej, długofalowej strategii i polityki HR-owej, która będzie wpływać na rozwój kompetencji pracowniczych i wzrost efektywności procesów kadrowych. Niestety bez odpowiednich nakładów inwestycyjnych, będziemy mieć do czynienia z marnowaniem wiedzy, kreatywności i otwartości polskich pracowników – dodaje Inglot.

Krzysztof Inglot (Fot. mat. pras.)
Krzysztof Inglot (Fot. mat. pras.)

Polska należy do krajów o najniższym odsetku przedsiębiorstw, które wprowadziły innowacje związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi. W Europie najlepiej wypadają przedsiębiorstwa przemysłowe z Luksemburga i Anglii, odpowiednio 48 proc. i 35 proc. W usługach także prym wiedzie Luksemburg (46 proc.), a zaraz zanim jest Portugalia (40 proc.).

Innowacje a automatyzacja pracy

W ostatnich miesiącach w polskiej gospodarce notowane są rekordowe poziomy zatrudnienia. Już ponad 16,3 mln Polaków świadczy prace. Jednak równolegle obserwujemy wyraźne zmiany technologiczne, które przekładają się na zwiększenie automatyzacji pracy.

Czytaj też: Zarządzanie: oceny pracownicze odchodzą do lamusa. Wewnętrzne działy HR też zaczną znikać?

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.